A A+ A++

W połowie miesiąca przybliżałem problem monitorów z HDMI 2.1, które tak naprawdę spełniają standardy HDMI 2.0, co może sprawić, że niektórzy gracze kupując nowy sprzęt, nie otrzymają oczekiwanych funkcji.

HDMI Forum zamiast zająć się większym doprecyzowaniem zasad przyznawania urządzeniom odpowiedniej klasyfikacji, ogłosiło wprowadzenie nowego standardu: HDMI 2.1a.

Jak sama nazwa wskazuje – HDMI 2.1a to tak naprawdę poprawka HDMI 2.1, która zapewni użytkownikom nową funkcję: Source-Based Tone Mapping. SBTM to nowa opcja HDR, która przenosi część mapowania tonów HDR do źródła treści (takiego jak komputer lub dekoder) obok mapowania tonów wykonywanego przez telewizor lub monitor.

SBTM nie jest zupełnie nowym standardem HDR, więc nie zastąpi HDR10 lub Dolby Vision, ale ma zapewnić lepszą optymalizację treści przekazywanych na wyświetlacz lub wyeliminuje konieczność ręcznej kalibracji ekranów pod kątem HDR.

HDMI Forum podkreśla, że firmy odpowiedzialne za sprzęt (konsole/telewizory) będą mogły zająć się aktualizacją oprogramowania, by zadbać o wsparcie HDMI 2.1a.

Niestety, unikalne funkcje HDMI 2.1a nie będą standardem (podobnie jak VRR i ALL), więc choć wszystkie nowe urządzenia mają mieć zaznaczone „HDMI 2.1a”, to jednak tak naprawdę literka „a” nie będzie oznaczać, że przykładowo monitor oferuje SBTM. Ten sam problem pojawił się we wcześniej wspomnianych ekranach, które rzekomo są określane jako HDMI 2.1, ale nie spełniają wszystkich standardów.

W rezultacie – na rynku wkrótce pojawią się telewizory lub monitory z „HDMI 2.1a”, które jednak nie muszą zapewnić SBTM, VRR czy też ALL.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBartosz Soćko pokonał Magnusa Carlsena na MŚ! “Norweg jest wściekły. Poci się z nerwów”
Następny artykułNASZ SONDAŻ. Czy Polska poradziłaby sobie bez funduszy z UE?