A A+ A++

Chroń włosy przed zimnem, nosząc właściwe nakrycie głowy

Organizm jest atakowany zimą przez chłód i wymaga szczególnej ochrony, podobnie także jak włosy i skóra głowy. Niskie temperatury, wiatr i mróz to czynniki atmosferyczne, które nie są obojętne dla kondycji naszych włosów, a szczególnie dla ich cebulek. Podstawowym sposobem dbania zimą o włosy jest noszenie czapki. Warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowy jej wybór. Jeśli czapka jest za ciepła, to przegrzewamy gruczoły łojowe. Wówczas pracują one zbyt intensywnie, co powoduje nadmierne wydzielanie łoju i prowadzi do powstania łojotoku. Jeśli czapka jest zbyt cienka, w mroźne dni nie zabezpiecza głowy przed utratą ciepła. Najlepiej więc jest wybierać na zimę czapki wełniane, w których głowa się nie przegrzewa, a gruczoły łojowe pracują prawidłowo.

Zimne powietrze mocno wpływa na unaczynienie. Kiedy nie nosimy nakrycia głowy kapilarki, których bardzo ważną funkcją jest odżywienie włosa kurczą się i zostaje ograniczony przekaz substancji odżywczych do mieszka. Może to skutkować osłabieniem włosów, a nawet ich wzmożonym wypadaniem. Chłód sprawia także, że gruczoły łojowe pracują wolniej, w efekcie włosy są pozbawione naturalnej, ochronnej warstwy tłuszczu i stają się bardziej podatne na uszkodzenia – przestrzega Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Nawilżaj i odżywiaj włosy

Zimą włosom zarówno nie sprzyja niska temperatura na zewnątrz, ale także suche powietrze w naszych domach podczas sezonu grzewczego. W związku z tym w zimowej pielęgnacji włosów powinniśmy również skupić się na nawilżaniu i zabezpieczaniu włosów przed ich przesuszeniem. Do pielęgnacji warto włączyć produkty, które zawierają humektanty i emolienty, przywracające nawodnienie i elastyczność włosom. Dobrze sprawdzą się także maski, odżywiające cebulki, zamykające łuski i nawilżające łodygę włosa. Zastosowane w produktach emolienty będą pełnić funkcję ochronną, zabezpieczając włosy głównie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Z kolei humektanty będą przede wszystkim przeciwdziałać wysuszeniu kosmyków, dzięki utrzymaniu prawidłowego poziomu hydratacji łodyg włosów.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObowiązek szczepień. Waldemar Kraska: rozmawiamy o kolejnych grupach
Następny artykułNowatorskie finansowanie inwestycji eksportera przez KUKE i Grupę Santander