Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 9 843 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 783 pacjentów.
-
Dzisiaj (28 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 9 843 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 783 nowe zachorowania na COVID-19.
-
Z powodu COVID-19 zmarło 186 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 363 osób.
zachodniopomorskiego (592), lubelskiego (489), warmińsko-mazurskiego (396), podkarpackiego (384), świętokrzyskiego (234), opolskiego (233), lubuskiego (207), podlaskiego (171).
90 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 28, 2021
-
Według danych Ministerstwa Zdrowia, obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowane są 21 tysięcy 283 osoby, czyli o 174 więcej, niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 31 tysięcy 700 łóżek szpitalnych.
-
Zajętych jest 2 tysiące 6 respiratorów. Od wczoraj liczba ta zmniejszyła się o 63. Łącznie na oddziałach covidowych jest niemal 2 tysiące 900 takich urządzeń.
-
W Polsce kwarantanną objęte są 250 tysięcy 422 osoby, czyli o ponad tysiąc mniej niż dzień wcześniej.
-
Do tej pory w Polsce wyzdrowiały 3 miliony 595 tysięcy 914 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/G0MKgwvSUw
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 28, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
W województwie łódzkim w ostatnich dniach przybyło kilka punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. Nowe punkty pobierania wymazów w Łódzkiem – gdzie będzie można wykonać zlecone badanie?
Zobacz także: Sytuacja epidemiczna w Łódzkiem. “Stabilizuje się, ale nadal jest poważna”
Animatorzy z Fundacji Pomocy Dzieciom „Dr Clown” pomagali najmłodszym zaszczepionym dziś osobom. Pomimo strachu przed ukłuciem, dzieci w wieku od 5-ciu do 11-tu lat bardzo odpowiedzialnie zachowywały się w ICZMP. Czytaj więcej
W. Kraska: Schodzimy ze szczytu czwartej fali zakażeń, ale należy spodziewać się kolejnej
Schodzimy ze szczytu czwartej fali zakażeń, ale należy spodziewać się kolejnej, wywołanej wariantem omikron koronawirusa. Mówił o tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w pierwszym programie Telewizji Polskiej.
„Fala piąta, fala, która będzie wywołana przez nowy wariant koronawirusa, omikron, który w tej chwili w całej Europie zachodniej powoduje bardzo dużo przypadków zachorowań. W Polsce mamy już potwierdzonych 25 przypadków, te dodatkowe potwierdzone przypadki wariantu omikron są z województwa pomorskiego i mazowieckiego” – mówił wiceminister.
Waldemar Kraska zaznaczył, że według przewidywań specjalistów nowy wariant koronawisua będzie dominujący w połowie lub pod koniec stycznia.
P. Czarnek – 10 stycznia uczniowie wrócą do szkół
10 stycznia uczniowie wszystkich typów szkół wrócą do nauki stacjonarnej – powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.
W szkołach trwa przerwa świąteczna. Od 3 stycznia uczniowie będą przez kilka dni uczyć się zdalnie, co ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa po Świętach Bożego Narodzenia, a od 10 stycznia szkoły będą już otwarte.
Przemysław Czarnek dodał, że nauka stacjonarna będzie trwałą tak długo, jak sytuacja związana z pandemią i hospitalizacją pacjentów na to pozwoli, bo dzieci potrzebują lekcji prowadzonych stacjonarnie. “Badania we wszystkich zakresach pokazały ogromne starty i ubytki, jeśli chodzi o okres nauki zdalnej” – powiedział minister. “Również jeśli chodzi o kondycję fizyczną u najmłodszych dzieci – 7-10 lat – ale również wytrzymałość fizyczną u młodzieży nastoletniej. Dlatego nauka stacjonarna potrzebna jest jak tlen” – dodał minister edukacji i nauki.
Bez zmian w terminach uczniowie będą też korzystać z ferii zimowych, które, w zależności od województw, będą trwały od 17 stycznia do 27 lutego.
Koronawirus na świecie
W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa wariantu omikron Niemcy zaostrzają restrykcje pandemiczne. Obowiązujące od dziś ograniczenia potrwają do połowy stycznia i dotyczą po raz pierwszy też ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Od dziś w prywatnych spotkaniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie dziesięć osób. Wszystkie wydarzenia sportowe, organizowane czy to w halach, czy na stadionach mogą się odbywać tylko bez publiczności. Kluby Bundesligi wznowią piłkarskie zmagania dopiero po tradycyjnej przerwie zimowej. “Czwarta fala pandemii powoli zostaje opanowana, ale ta kolejna, zdominowana przez wariant omikron, zbliża się wielkimi krokami. Musimy być przygotowani” – powiedział minister zdrowia Karl Lauterbach. Zamknięte do połowy stycznia pozostaną też kluby i dyskoteki, a nadejście Nowego Roku Niemcy świętować mają bez fajerwerków. Tym razem ograniczeniom kontaktów podlegają także ozdrowieńcy i osoby zaszczepione. Spod regulacji wyłączone są dzieci poniżej 14. roku życia. Decyzję o zaostrzeniu restrykcji podjęły przed świętami rząd federalny i władze landowe.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Amerykańskie federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca skrócenie z 10 do 5 dni czas izolacji dla osób zakażonych koronawirusem z bezobjawowym przebiegiem. Po zwolnieniu z izolacji, przez kolejnych 5 dni, takie osoby w otoczeniu innych powinny nosić maseczkę.
Agencja zmieniła także zalecany okres kwarantanny dla osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi. Niezaszczepieni lub osoby, które przyjęły szczepienie preparatem mRNA ponad pół roku temu, lub Johnson&Johnson więcej niż dwa miesiące wcześniej będą mogły przebywać w kwarantannie przez 5 dni, by przez kolejne 5 dni bezwzględnie nosić maseczkę. Jeśli kwarantanna jest niemożliwa, konieczne jest noszenie maseczek przez 10 dni. Osoby po dawce przypominającej po kontakcie z osobą zakażoną nie będą musiały przebywać w kwarantannie. Wymogiem będzie jednak noszenie maseczek przez 10 dni. W przypadku wszystkich osób narażonych zaleca się test na Covid-19 pięć dni po kontakcie z osobą zakażoną. W przypadku pojawienia się objawów, takie osoby powinny poddać się kwarantannie, a test powinien potwierdzić ewentualne zakażenie. CDC argumentuje zmianę na podstawie danych, z których wynika, że większość transmisji koronawirusa występuje na wczesnym etapie choroby, zwykle w ciągu 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i 2-3 dni po. Zalecenia podyktowane są także potrzebą zachowania ciągłości w życiu społecznym i gospodarczym kraju, w którym szybko rozwija się nowy wariant koronawirusa – omikron.
Od jutra Francuzi będą mogli się zaszczepić dawką przypominającą już 3 miesiące po pełnym zaszczepieniu. To jedna z decyzji jakie ogłosił wieczorem premier Francji Jean Castex. Do tej pory odstęp wynosił 4 miesiące. Od przyszłego poniedziałku przez trzy tygodnie w zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 2 tysiące osób w pomieszczeniu i do 5 tysięcy na zewnątrz. Zakazane będzie jedzenie i picie w transporcie publicznym na długich trasach. Premier zaapelował też do pracodawców, by praca zdalna – w miarę możliwości – stała się obowiązkowa przez co najmniej trzy dni w tygodniu. W centrach miast na powietrzu trzeba będzie nosić maseczki, ale ostateczną decyzję co do tej regulacji rząd pozostawi samorządowcom. Mimo tych obostrzeń uczniowie mają wrócić do szkół po przerwie świątecznej w styczniu. Nie będzie też żadnych ograniczeń w Sylwestra. Premier poinformował też o projekcie, który zakłada, że do wstępu do miejsc publicznych będzie uprawniał wyłącznie paszport covidowy. Nie wystarczy już negatywny test. Jeśli parlament przyjmie te ostatnie propozycje, będą one obowiązywały od 15 stycznia przyszłego roku. W sobotę we Francji potwierdzono rekordowe ponad 100 tysięcy przypadków zachorowań na COVID-19.
We Włoszech wykryto ponad 30 tys. nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 142 osoby. Odsetek pozytywnych wyników testów wyniósł blisko 9 procent. Eksperci wskazują, że choć dziś wykryto 25 tys. mniej nowych przypadków niż w sobotę, gdy zanotowano ich najwięcej od początku pandemii, wykonano trzy razy mniej testów. Wiceminister zdrowia Pierpaolo Saleri powiedział, że w najbliższym czasie liczba wykrywanych dziennie przypadków może przekroczyć 100 tysięcy. Wyraził przekonanie, że służba zdrowia sobie z tym poradzi i nie trzeba będzie zamykać szkół.
Dziś minął rok od rozpoczęcia we Włoszech kampanii szczepień. W sumie podano blisko 110 milionów dawek. Przynajmniej jedną dawką zaszczepiono blisko 90 procent populacji powyżej 12 roku życia. W ciągu roku liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa zmniejszyła się trzykrotnie, podobnie jak liczba hospitalizowanych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS