Data dodania: 2016-07-13 (11:09) Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.
Praktycznie wszystkie indeksy na Starym Kontynencie zakończyły dzień wzrostem. Niemiecki DAX zyskał 1,33%, francuski CAC40 wzrósł o 1,57%, natomiast brytyjski FTSE100 stracił 0,03%. Najmocniejsze w Europie okazały się giełdy we Włoszech i Hiszpanii, gdzie wzrosty znacznie przekroczyły 2%. Na warszawskim parkiecie sił wystarczyło jedynie do południa. Później do głosu doszła podaż. Popyt mocno musiał się natrudzić, aby utrzymać indeksy na plusach. Finalnie, WIG20 wzrósł o 0,51% przy wysokich, jak na ostatni czas obrotach, które sięgnęły 922 mln zł.
Powodów do optymizmu i wzmożonego handlu na giełdach można po części doszukiwać się w publikowanych wczoraj danych makroekonomicznych. Dowiedzieliśmy się między innymi, że inflacja konsumencka w Niemczech wzrosła w czerwcu o 0,1% m/m, natomiast w ujęciu rocznym wzrosła o 0,3%. Jest to drugi z rzędu miesiąc wzrostów i jeśli tendencja utrzyma się, z dużym prawdopodobieństwem można będzie stwierdzić, że polityka monetarna prowadzona przez Europejski Bank Centralny zaczyna przynosić spodziewane skutki. Inflacja bazowa w Polsce była natomiast zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, niestety wciąż utrzymuje się poniżej zera.
Podczas dzisiejszej sesji na światowych rynkach warto będzie zwrócić uwagę na finalne wyniki produkcji przemysłowej w Japonii oraz strefie euro, bilans handlu zagranicznego Chin czy też cotygodniowe dane o zmianie zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem natomiast inwestorzy skupią swoją uwagę na Beżowej Księdze, czyli raporcie dotyczącym bieżącej sytuacji gospodarczej w USA.
Sesja w USA:
Indeksy na nowojorskich giełdach przez kolejny dzień notowały solidne wzrosty. Indeks Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy w tym roku przekroczył rekordy z 2015 r. W centrum uwagi jest obecnie sezon wyników w USA, który wystartował w tym tygodniu. Lepszy od oczekiwań okazał się raport producenta aluminium Alcoa i w rezultacie podczas wtorkowej sesji akcje zyskiwały na wartości. W dalszej części tygodnia swoje raporty kwartalne opublikują między innymi duże amerykańskie banki, w czwartek JP Morgan, w piątek natomiast Wells Fargo i Citigroup.
W ujęciu sektorowym, najlepiej we wtorek radziła sobie branża paliwowa, ponieważ dobre nastroje na rynkach pomagają notowaniom ropy naftowej. Finalnie, indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia wzrósł o 0,66%, S&P500 zyskał 0,7%, natomiast Nasdaq Composite 0,69%.
Waluty:
Wtorkowe notowania dla EURUSD zakończyły się wzrostem o 0,02% do poziomu 1,1060.
Kurs EURGBP zakończył dzień spadkiem o 2,06% do poziomu 0,8335, natomiast EURJPY zyskał 1,89%, docierając do poziomu 115,83.
Polska waluta dziś rano wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4050 PLN za euro, 3,9880 PLN za dolara amerykańskiego, 4,0318 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,2797 PLN za funta szterlinga.
Surowce:
Złoto zakończyło wtorkowe notowania spadkiem o 1,51% do poziomu 1334,55 USD za uncję. Srebro straciło natomiast 0,22% i osiągnęło poziom 20,22USD za uncję. Dobre nastroje na rynkach pomagają notowaniom ropy naftowej. Cena Brent rosła w trakcie sesji o ponad 2,5% i sięgnęła okolic poziomu 47,50 USD za baryłkę. Surowiec odrabia tym samym straty poniesione na poprzednich sesjach. Na początku tygodnia, ceny ropy spadły do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Finalnie jednak, wtorek dla odmiany WTI zakończył się na poziomie 46,46 USD za baryłkę (+3,80%), a odmiana Brent wzrosła o 4,22% i była notowana po 48,20 USD za baryłkę.
Źródło: Konrad Mikołajko, Head of Support Patron FX
2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
2016-06-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Nawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej.
2016-06-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Brytyjczycy zgotowali rynkom całkiem udany thriller. Jego autorem jest oczywiście David Cameron, który sam wymyślił scenariusz. Na razie nie wiadomo, czy przejdzie do historii jako polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale na pewno zapisze się w dziejach Imperium (nad którym nigdy nie zachodzi słońce) jako genialne dziecko Alfreda Hitchcocka.
2016-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Koniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować.
2015-12-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Dziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga – indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach.
2015-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Inwestorzy będę mieli pełne ręce roboty tuż przed weekendem. Pracowitą końcówkę tygodnia zafundowała rynkom Ameryka: o 14.30 pojawi się hit dnia, czyli wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu – non-farm payrolls (NFP). Inwestorzy czekali na niego już od września, czyli od ostatniego posiedzenia Fed.
2015-07-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Trwający od trzech dni rajd dolara sugeruje powrót dominującej tendencji na rynku walutowym. Amerykańską walutę wspiera nie tylko perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Fed, ale także inne czynniki, jak choćby przecieki dotyczące odroczenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udziału w programie …
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS