A A+ A++

Ukazała się nowa książka „Mury miejskie Lublina”. To pierwsza wydana monografia murów obronnych dawnego Lublina. Publikacja jest również kolejnym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck.

– Poznanie historii lubelskich fortyfikacji jest bardzo ważne dla zrozumienia i docenienia wysokiej pozycji historycznego Lublina. Złożone dzieje lubelskich murów obronnych, przez wieki modernizowanych, są dziś fascynującym potwierdzeniem przynależności  Lublina do zachodnioeuropejskiego dziedzictwa kulturowego na pograniczu ze wschodem Europy. Gratuluję autorkom książki zebrania i usystematyzowania tak wielu bogatych treści i ilustracji, czytelnikom zaś życzę pasjonującej lektury o tym unikalnym miejskim zabytku o wartości ponadregionalnej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Książka „Mury miejskie Lublina” jest rezultatem wieloletnich badań dziejów lubelskich fortyfikacji. Oparta jest przede wszystkim na cennych dokumentach archiwalnych oraz analizach zachowanych pozostałości murów obwodowych miasta z włączonymi w nie budowlami obronnymi. Do tej pory informacje na temat murów miejskich były dostępne tylko w formie niepublikowanych opracowań konserwatorskich. Publikacja zawiera omówienie historii średniowiecznych obwarowań miejskich lokacyjnego Lublina – od wałów ziemnych, poprzez powstałe w XIV wieku mury miejskie – rozbudowywane w ciągu kolejnych stuleci, po częściową rozbiórkę umocnień w XIX wieku. Zachowane oraz znane ze źródeł historycznych dzieła obronne dawnego Lublina zostały zestawione w szczegółowym katalogu, w którym omówiono łącznie 26 obiektów: bram, wież, baszt i furt. Treści książki towarzyszą ilustracje archiwalne i współczesne. Pokazują one omawiane fragmenty murów obronnych Lublina oraz historyczne widoki miasta wraz z opisem ukazanych na nich dzieł obronnych.

Autorkami książki są Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska i Grażyna Michalska – cenione i doświadczone badaczki zabytków Lubelszczyzny, które przez dekady zajmowały się badaniami dotyczącymi architektury obronnej.

200-stronicowa publikacja naukowa „Mury miejskie Lublina” została wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy. Można ją otrzymać bezpłatnie w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków przy ul. Złotej 2 lub pobrać w wersji elektronicznej ze strony Lublin.eu.

Książka powstała w ramach działań towarzyszących projektowi, którego głównym celem była renowacja Baszta Gotyckiej. W trakcie jego realizacji powstała także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku oraz odbyła się druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich. Projekt „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” realizowany jest przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRyzyko intensywnej terapii u niezaszczepionych seniorów 85 razy większe niż po 3 dawce
Następny artykułPonad 61 mln zł do wydania