A A+ A++

Już blisko 30 procent Polaków ma problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych.Na koniec 2018 r. łączna wartość naszych zaległych długów wyniosła 74 mld zł, czyli wzrosła blisko o 7 proc. w stosunku do 2017 r. W ciągu roku liczba dłużników zwiększyła się prawie o 100 tys. W wielu przypadkach tych kłopotów finansowych dałoby się uniknąć, gdy na czas został wdrożone odpowiednie rozwiązanie. Może być nim konsolidacja długów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego wyjaśniają, na czym polega i co należy wiedzieć, starając się o kredyt konsolidacyjny.

Autor: housemarket.pl 02 października 2019 11:52

Kredyt konsolidacyjny: co to jest?

Konsolidacja długów jest połączeniem dwóch lub kilku zobowiązań finansowych w jedno. Jakie należności można poddać konsolidacji? Kredyty hipoteczne, ratalne, gotówkowe, kredyt samochodowy, zaciągnięte pożyczki, limit na koncie czy ten na karcie kredytowej.

– Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w banku będzie obejmować zobowiązania zaciągnięte w bankach, ale z tego rozwiązania (konsolidacji) można skorzystać również wtedy, gdy zaciągnęliśmy pożyczki w parabankach lub spłacamy tzw. chwilówki – wyjaśnia Sławomir Rykalski, ekspert ZFPF, FinPack.

Gdzie się zatem udać, chcąc skonsolidować takie pożyczki?

– Konsolidacja takiego zadłużenia także jest możliwa w banku, choć w jego ofercie nie znajdziemy takiego odrębnego produktu (jak to jest w przypadku kredytu konsolidacyjnego). To, czy będzie można skonsolidować krótkoterminowe pożyczki w wybranym banku, zależy od jego indywidualnej polityki. Jedne banki pozwalają na konsolidację chwilówek zaciągniętych wyłącznie firmach pożyczkowych, inne długi zaciągnięte w SKOK-ach, ale już np. nie w parabankach. Przed skorzystaniem z takiego rozwiązania, upewnijmy się, że jest one możliwe w naszym macierzystym banku lub w tym, który zainteresował nas swoją ofertą. Możemy także skorzystać z porady pośrednika finansowego, który pomoże nam w tej kwestii – dodaje Sławomir Rykalski.

Konsolidacja długów: 3 razy TAK

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie radzą sobie z terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań, szczególnie wtedy, gdy jest ich wiele, bez względu na to, czy borykamy się z kredytem gotówkowym zaciągniętym na zakup nowego sprzętu, czy wzięliśmy szybką gotówkę w kilku parabankach. Konsolidacja zadłużenia pozwoli na szybsze uregulowanie zaległych należności, a co za tym idzie – pozbycie się problemów i wyjście na finansową prostą.

– Po pierwsze, korzystając z tej opcji, zamiast kilku różnych zobowiązań w różnych miejscach (np. bankach, parabankach, firmach pożyczkowych), będziemy spłacać jedną ratę pojedynczego kredytu. To spore ułatwienie – odpada bowiem konieczność pilnowania, aby każda płatność trafiała do danego wierzyciela w odpowiednim terminie (jest to kłopotliwe szczególnie wtedy, gdy spłacamy kilka zobowiązań). Po drugie, będąc w takiej sytuacji, nierzadko możemy liczyć na obniżenie oprocentowania „nowego” kredytu i wydłużenie okresu spłaty. To z kolei również wpłynie na obniżenie comiesięcznej raty należności. Podsumowując, przeniesienie zadłużenia do innego banku, może być dla nas okazją do wynegocjowania lepszych warunków spłaty –  podpowiada Bartłomiej Marzec, ekspert ZFPF, Open Finance.

Zanim udamy się po kredyt…

Warto wiedzieć, że przez banki kredyt konsolidacyjny jest traktowany podobnie jak każdy innych produkt finansowy tego rodzaju. Przy jego zaciąganiu obowiązują prawie te same zasady, co np. przy staraniu się o kredyt gotówkowy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIris Apfel. Pomiędzy modą a architekturą wnętrz
Następny artykułTom Clancy's Ghost Recon Breakpoint – poradnik do gry PC, PS4, XONE