A A+ A++

Jak dowiedziała się Interia, w czwartek w Prokuraturze Krajowej w Warszawie adwokat Tomasz Wiliński złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Alaksandra Łukaszenkę i czołowych postaci białoruskiego reżimu. Najpoważniejszymi zarzutami są zbrodnie ludobójstwa i przeciwko ludzkości. Wiliński, który reprezentuje m.in. białoruskich opozycjonistów, zapowiada, że w styczniu złoży jeszcze jeden wniosek – tym razem do Międzynarodowego Trybunały Karnego w Hadze.

Interia poznała treść zawiadomienia do prokuratury. Lista zarzutów pod adresem Łukaszenki i jego współpracowników jest długa. 

– Zawiadomienie jest podzielone na kilka etapów – wyjaśnia w rozmowie z Interią adwokat Tomasz Wiliński. 

Zarzuty wobec białoruskiego reżimu

– Z jednej strony dotyczy zbrodni ludobójstwa popełnionej na grupie narodowej i politycznej Białorusinów, którzy identyfikują się m.in. z biało-czerwono-białą flagę i hasłem “Żywie Biełaruś!”. Z drugiej strony mamy do czynienia z innymi grupami, m.in. Irakijczykami. Trzecia zbrodnia, która jest zarzucana, to zbrodnia przeciwko ludzkości (grupie ludności, min. 6-10 osób), tutaj chodzi m.in. o Polaków: Andrzeja Poczobuta, Andżelikę Borys, Witolda Dobrowolskiego, Kacpra Siennickiego, Rolanda Łysowa, Patryka Juracza oraz wszystkich Białorusinów, których dotknęły represje. Kolejne przestępstwo dotyczy uprowadzenia czy piractwa lotniczego, a właściwie terroryzmu państwowego – to dotyczy uprowadzenia samolotu linii Ryanair pod polską banderą. Kolejny zarzut dotyczy prześladowania ludności, tu mówimy o dyskryminacji i prześladowaniu. Ostatni z zarzutów stawiany jest z art. 119 polskiej ustawy karnej, tj. groźby bezprawne, one dotyczą m.in. gróźb kierowanych przez oficerów KGB i samego Łukaszenkę pod adresem opozycjonistów – tłumaczy adwokat. 

– W tej chwili są już wypełnione znamiona przestępstwa ludobójstwa i w związku z tym to jest moment, w którym należy złożyć takie zawiadomienie. Będzie ono złożone dziś w południe do Prokuratury Krajowej w Warszawie w ramach represji wszechświatowej czy jurysdykcji uniwersalnej, bo tak i tak można to nazwać – zapewnia w czwartek w rozmowie z Interią. 

Jak wyjaśnia, artykuł 113. polskiego Kodeksu karnego umożliwia prowadzenie postępowań, co do cudzoziemców przebywających za granicą i co do czynów popełnionych za granicą przeciwko cudzoziemcom, jeżeli wynika to z umów międzynarodowych czy ogólnie prawa międzynarodowego bądź statutu rzymskiego powołującego Międzynarodowy Trybunał Karny. 

“Sprawa mojego życia”

Został on upoważniony przez grupę narodową Białorusinów, ponad 10 osób, w imieniu których, jako ich pełnomocnik, składa zawiadomienie. – Nie mogę ujawniać ich nazwisk z uwagi na dobro postępowania, a po drugie ze względu na ich bezpieczeństwo – zaznacza.

– Jestem pełnomocnikiem między innymi Pawła Łatuszki i Olgi Safrnaowej, a także innych Polaków i Białorusinów, którzy doznali represji i przestępstw ze strony reżimu w różnych postępowaniach w Polsce – podkreśla. 

Pytany o wagę sprawy mówi wprost: Takie zawiadomienia składa się bardzo rzadko, tego rodzaju sprawę można nazwać sprawą życia. – Jeżeli chodzi o zamach i postępowania w tym zakresie, to takim głoś … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemiecka Rada Etyki za powszechnym obowiązkiem szczepień
Następny artykułPrzynieśli bezdomnym prezenty i kartki od dzieci