Gmina przygotowuje program wsparcia finansowego opracowany z myślą o osobach, które w związku z trwałą zmianą systemu ogrzewania ponoszą zwiększone koszty ogrzewania lokalu.
Ostatnie doniesienia dotyczące zanieczyszczenia powietrza nie napawają optymizmem. Zaczął się sezon grzewczy, co oznacza, że alarmy smogowe znów pojawiają się z wysoką częstotliwością. Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszych bliskich powinniśmy pomyśleć o wymianie źródeł ciepła.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wymiana pieca stanowi kosztowną inwestycję. Wprawdzie można uzyskać na to przedsięwzięcie dofinansowanie, jednak część mieszkańców obawia się również zwiększonych kosztów ogrzewania już po wymianie pieca – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.
– Chcemy zachęcić mieszkańców do wymiany tzw. „kopciuchów” na proekologiczne systemy ogrzewania, dlatego przygotowujemy Lokalny Program Osłonowy „Gmina bez smogu” – dodaje.
Wsparcie finansowe zostało opracowane z myślą o osobach, które w związku ze zmianą systemu ogrzewania z wysokoemisyjnego (węglowego) na proekologiczny (gazowy, elektryczny lub olejowy) ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu.
Z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny zamieszkujące w budynku lub lokalu mieszkalnym, w którym nie wcześniej niż w 2020 roku przeprowadzono trwałą zmianę systemu ogrzewania.
Kwoty pomocy finansowej będą zależne od: wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego, powierzchni budynku lub lokalu mieszkalnego lub dokonanej zmiany systemu ogrzewania.
Pomoc miałaby być przyznawana dwa razy do roku w formie zasiłku celowego. Program realizowałby Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie.
W najbliższym czasie szczegóły programu zostaną przedstawione Radzie Miejskiej przez burmistrza. Po uzyskaniu akceptacji i zapewnieniu odpowiednich środków na jego realizację w budżecie, program zostanie uruchomiony.
Czytaj również: Jesteś właścicielem domu? Pamiętaj o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS