A A+ A++

11 listopada 2021 Narodowe Święto Niepodległości.

„Czasem mniej znaczy więcej…

Historia jest najlepszą nauczycielką życia. Wyciągnijmy zatem lekcje z przeszłości, odróbmy zadania, by historia nie zatoczyła koła!!! „/M. Miszczak/

Po pandemicznej rocznej przerwie przeżywane zdecydowanie głębiej. Wiele osób mówi, że było inaczej…  My też tak to odczuliśmy, było mądrze, głęboko, refleksyjne i wzruszająco. W każdej części powiatu myślenickiego świętowano w wyjątkowy sposób, zapraszamy na przegląd tego co działo się wczoraj w każdej z gmin /materiały z naszego archiwum oraz stron poszczególnych gmin powiatu myślenickiego/.

Gmina Myślenice:

Wydarzeń związanych z świętem w całym mieście było kilka główne uroczystości rozpoczęły się od 14:00 w Kościele Parafialnym.

„Po patriotycznej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na Rynku odbył się uroczysty apel połączony z przyjazdem Marszałka Józefa Piłsudskiego, po którym wzniesiono Flagę Państwową na maszt i odśpiewano wspólnie hymn narodowy.

Następnie pod Pomnikiem Niepodległości delegacje złożyły kwiaty i zatańczono poloneza.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a widowisko patriotyczne pn. „Na skrzydłach wolności” uświetniły wstępy Chóru Hura, pedagogów i uczniów Szkoły Muzycznej z Myślenic oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka”

Marszałek Józef Piłsudski, tradycyjnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymał symboliczne klucze do Miasto i Gmina Myślenice towarzysząc mieszkańcom w tak ważnym dniu.
Filmy:

Rynek – Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wieńców na myślenickim Rynku przez liczne delegacje oraz wręczenie klucza do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Galeria:
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją, pomnik i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „MYŚLENICKI”
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i ludzie stoją

Gmina Sułkowice:

Tyle lat modlitw, zmagań z prześladowaniami, walki o język i wiarę Ojców, tyle ofiar.

Pamięć po tym niezmiernie ważnym wydarzeniu trwa nadal i co roku łączy Polaków podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Również nasza społeczność 11 listopada br. wspólnie przeżywała 103. rocznicę odzyskania niepodległości.

Wydarzenie rozpoczęła Masza Święta celebrowana w intencji Ojczyzny przez Księdza Dziekana Edwarda Antolaka – Proboszcza Parafii w Sułkowicach. Następnie pod przewodnictwem straży pożarnej oraz pocztów sztandarowych przedstawiciele władz gminy oraz jednostek organizacyjnych, oświatowych, klubów sportowych, firm, a także radni powiatowi oraz Mieszkańcy przeszli przed Pomnik Ofiar Pacyfikacji Sułkowic. Tam odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty oraz odsłuchano utworów przygotowanych na tę okoliczność przez Orkiestrę Dętą z Sułkowic pod batutą Pana Andrzeja Moskala. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz – Artur Grabczyk.
Nagrody samorządowe 🎖🏅

Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Samorządowe za wyróżniające osiągnięcia w działaniach na rzecz Gminy Sułkowice i jej społeczności oraz promocję i przysparzanie splendoru Gminie poza jej granicami .

W 2021 r. Rada Miejska w Sułkowicach przyznała trzy równorzędne Nagrody Samorządowe. Zgodnie z Uchwałą NR XLIV/273/2021 z dnia 28 października 2021 r. w sprawie przyznania Nagród Samorządowych Rady Miejskiej w Sułkowicach na rok 2021, nagrody otrzymali:

💎 Pan Jan Hodurek
💎 Pan Jan Duda
Pan Jan Hodurek 👩‍🚒

Wieloletni Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowicach. Do jednostki wstąpił w roku 1969. Przez 40 lat piastował stanowisko Prezesa jednostki. Koordynował rozbudowę remizy i wiele innych inwestycji poprawy bezpieczeństwa Gminy Sułkowice. Dbał o pozyskanie odpowiedniego wyposażenia jednostki w samochody ratowniczo-gaśnicze i odpowiedni sprzęt. Od 1981 do 2017 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Miejsko Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, a w latach 2001-2016 był członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Za swoją bohaterska postawę w 2009 r. został odznaczony najwyższym medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Przez kilka kadencji zasiadał w szeregach Rady Miejskiej w Sułkowicach, czterokrotnie był Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony przeciwpożarowej. Był inicjatorem i organizatorem opłatków strażackich, balów rzemiosła oraz innych imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony był na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jego postawa jest godna naśladowania przez młodsze pokolenia.

Pan Jan Duda 🎺

Założyciel Kapeli Podwórkowej „Sułkowickie Baciary”. Kapela działa od 1960 roku – przez długi czas związana była z regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Elegia”, a od 1993 r. występuje pod patronatem Ośrodka Kultury. Przez te lata Kapela koncertowała nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, m.in. w Niemczech, Francji, Finlandii, Jugosławii i Czechosłowacji. Obecnie Kapela Regionalna „Dudy” to dziewięcioosobowy zespół rodzinny. Kapele można było usłyszeć podczas ważnych uroczystości kościelnych i państwowych, a także jako kolędników z ”Gwiazdą” na Rynku w Krakowie oraz na majówkach przy kapliczkach w Rudniku i w Sułkowicach. Oprócz charakterystycznych dla naszego regionu melodii i piosenek, kapela może pochwalić się własnymi kompozycjami i tekstami. Zespół łączy więzi rodzinne, zamiłowanie do muzyki i ogromny, wzajemny szacunek pomimo różnicy pokoleń. Działalność artystyczna Pana Jana Dudy od 70 lat związana jest z Orkiestrą Dętą, działającą przy Sułkowickim Ośrodku Kultury.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Biertowicach 👩‍🚒👩‍🚒

Działa w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Biertowicach od 1989 r. Obecnie należą do niej zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Warto zaznaczyć, iż grupa dziewcząt jest pierwszą, najstarszą i jedyną żeńską drużyna pożarniczą w Gminie Sułkowice. Drużyna liczy 21 dziewcząt i 15 chłopców, co stanowi blisko 1/3 uczniów Szkoły podstawowej w Biertowicach. Podczas regularnie prowadzonych zbiórek drużyna utrwala wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pożarnictwa. Członkowie Młodzieżowych Drużyn chętnie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach i konkursach oraz uroczystościach państwowych i kościelnych. Młodzieżowa Drużyna poprzez swoją działalność popularyzuje takie wartości jak patriotyzm, bezinteresowność, zaangażowanie i współpraca dla dobra mieszkańców Gminy Sułkowice.”

Gmina Dobczyce:

Kornatka

Kornatka była wczoraj jednym z wielu miejsc, w których w południe uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Do Hymnu stanęli reprezentanci całej społeczności – samorządowcy, rada sołecka, druhowie jednostki OSP, stowarzyszenia, klub sportowy, czy społeczność szkoły. W oczekiwaniu aż wskazówki zegara wybiją południe, radna i sołtys Jolanta Ziemba przywołała krótką historię utworu, którego słowa napisał Józef Wybicki. Głos zabrał także mieszkaniec Kornatki, ppłk Krzysztof Miękina oraz wiceburmistrz Edyta Podmokły, która podziękowała społeczności wsi za ten piękny gest. Wcześniej mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym w Kornatce.

Wydarzenie było także okazją do wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Gościniec” pn. „103 kotyliony w 103 rocznicę odzyskania niepodległości. Konkurs na najpiękniej wykonaną kokardę narodową rozstrzygnięto w trzech kategoriach, a ogłoszeniu wyników towarzyszyła wystawa przygotowanych prac. Wspólnie ze społecznością Kornatki świętował także wicestarosta Rafał Kudas, który nie szczędził słów uznania dla złożonych w konkursie prac. Nagrody konkursie ufundowali: Stowarzyszenie Gościniec, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Gmina Dobczyce oraz Rada Sołecka.

Galeria ze strony Gmina i Miasto Dobczyce:

Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, dziecko, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA 一 Wyjazd 1”
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych i saksofon

Gmina Siepraw:

10.11.2021 w Szkole Podstawowej w Łyczance miały miejsce uroczystości gminnych obchodów święta Niepodległości.

🌹 Blisko 1000 lat historii Polski przedstawionej w niecałe 90 minut. Niezapomniana podróż pełna refleksji i wzruszenia.
🌹 Międzypokoleniowe zaangażowanie, fantastyczna scenografia, profesjonalna gra aktorska, mało słów, ogrom emocji.

Gmina Pcim:

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, ludzie stoją, ludzie grający na instrumentach muzycznych i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i pomnik
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym pomnik i na świeżym powietrzu

Gmina Lubień:

Skomielna Biała

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się w Skomielnej Białej 🇵🇱

Pierwsza ich część, to oczywiście msza święta po której nastąpił przemarsz do Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej , gdzie na wszystkich gości czeka niepodległościowy program artystyczny.

Filmy z wydarzenia:

Krzeczów

„Hymnem Polski rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie dla Naszej Niepodległej. Koncert, w który zaangażowani byli nie tylko występujący na scenie artyści ale również społeczność gminna od dzieci po seniorów był piękny, wzruszający, a nade wszystko uroczysty.”

Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…
Narodowe Święto Niepodległości na myślenickiej ziemi. Poruszyło serca i wyobraźnię…

Gmina Raciechowice:

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Raciechowicach. Po zakończeniu liturgii władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Raciechowice Wacławem Żarskim, radnymi, sołtysami, delegacjami szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyłymi mieszkańcami, delegacjami KGW przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przemaszerowali do centrum Raciechowic.

Pod pomnikiem „Walczących o Rzeczpospolitą Raciechowicką” poszczególne delegacje złożyły kwiaty i odpaliły znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

Podczas gminnych obchodów związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy – […] W tej chwili jest dla nas czymś naturalnym i oczywistym fakt, że żyjemy w wolnym kraju, w którym rozmawiamy po polsku, mamy swobodę, wywieszamy flagi czy gromadzimy się na takich uroczystościach jak ta.

Musimy jednak pamiętać, ilu ludzi musiało cierpieć, ilu zginąć, abyśmy mogli żyć w takich czasach jak teraz. Doceńmy to – mówił podczas święta 11 listopada Wójt Wacław Żarski.

Na reportaże z wydarzeń na których byliśmy w tych dniach zapraszamy serdecznie w nadchodzącym tygodniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłapano złodzieja podkładów kolejowych
Następny artykułBudżet gminy Polkowice na 2022 rok