Uznajemy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy za podstawę pokoju i dobrych, sąsiedzkich relacji w Europie – oświadczył polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas wizyty w Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy.
Zbigniew Rau był gościem honorowym corocznej narady ambasadorów Ukrainy. Spotkał się m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą, szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksijem Daniłowem, a także z premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefanczukiem.
– Rozmowy dotyczyły przede wszystkim geopolityki i bezpieczeństwa Ukrainy, a przez to także bezpieczeństwa naszej części Europy i państw NATO jako całości – powiedział minister.
Podczas wizyty na Ukrainie min. @RauZbigniew spotkał się premierem 🇺🇦 @Denys_Shmyhal. pic.twitter.com/fyFb03zwhX
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) December 22, 2021
Rau zwrócił uwagę na „bezcenną rolę” porozumień regionalnych, w tym Trójkąta Lubelskiego, w skład którego wchodzi Polska, Ukraina i Litwa. Przypomniał, że niedawno prezydenci tych trzech krajów zakończyli owocne spotkanie, także jeśli chodzi o promocję perspektywy europejskiej i euroatlantyckiej dla Ukrainy.
Dodał, że polityka Polski jest niezmienna, uznajemy „suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy za podstawę pokoju i dobrych, sąsiedzkich relacji w Europie” oraz zdecydowanie popieramy prawo każdego europejskiego państwa do wybierania „swoich sojuszy politycznych i obronnych”.
– Nie może być tak, żeby jakiekolwiek państwo trzecie decydowało za tych, którzy podejmują decyzję, w jakiej konstelacji bezpieczeństwa chcą istnieć – zaznaczył.
Minister podkreślił, że w pierwszej połowie stycznia w Wiśle odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
Czy Ukraina jest gotowa na ciężką zimę spowodowaną przez Putina?
2021.12.22 14:49
Pytany przez dziennikarzy o ocenę stopnia zagrożenia ze strony Rosji, szef polskiej dyplomacji wskazał, że „sytuacja jest poważna”.
– My w Polsce uznajemy, że celem naszych wysiłków natowskich jest deeskalacja, przede wszystkim poprzez odstraszanie, oczywiście wspierane dialogiem – dodał.
pp/belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS