Zadłużenie z tytułu składek jest niewątpliwie poważnym problem dla przedsiębiorcy. Wśród płatników, którzy odprowadzają składki do zielonogórskiego oddziału ZUS jest przeszło 18 tys. dłużników. – Warto pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych proponuje różne formy spłaty zobowiązań, takie jak np. rozłożenie zaległości na raty. Wystarczy odwiedzić ZUS i porozmawiać z doradcą ds. ulg i umorzeń, który pomoże w wypełnieniu dokumentów – informuje Agata Muchowska, lubuska rzecznik ZUS.
Problemy finansowe mogą dotknąć każdego płatnika składek. Wystarczy zła decyzja biznesowa czy choroba. Utrata płynności finansowej może zagrozić istnieniu przedsiębiorstwa. Dlatego też, już przy pierwszych jej oznakach warto udać się do ZUS i wspólnie z doradcą ds. ulg i umorzeń poszukać optymalnego rozwiązania.
– Liczba umów ratalnych zawartych pomiędzy ZUS a dłużnikami stale rośnie. Rozłożenie należności z tytułu składek na raty pozwala na ich uregulowanie w uzgodnionym, dłuższym czasie. O taką ulgę w spłacie mogą ubiegać się obecni i byli płatnicy składek, a także osoby na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązania, np. spadkobiercy czy członkowie zarządów spółek. Uldze podlegają składki na wszystkie fundusze, w pełnej kwocie, niezależnie od tego czy była to część finansowana przez płatnika czy ubezpieczonego – informuje A. Muchowska.
Warunki spłaty określane są w umowie i uzależnione od środków jakie zobowiązany może przeznaczyć na spłatę długu. – Rozłożenie zadłużenia na raty niesie za sobą wiele korzyści. Taka umowa pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego sytuacji. Jeżeli terminowo spłaca kolejne raty i reguluje bieżące składki, może otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, potrzebne np. do udziału w przetargach. Po podpisaniu umowy, ZUS nie podejmuje działań zmierzających do wyegzekwowania należności, a dotychczas prowadzoną egzekucję uchyla – informuje ZUS.
Od składek objętych ulgą nie nalicza się odsetek, a w ich miejsce pobiera się natomiast opłatę prolongacyjną. – Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać: elektronicznie, pisemnie, bądź ustnie – do protokołu. Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku ustala się zawsze indywidualnie i jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że udzielona ulga może stanowić pomoc publiczną – wyjaśnia lubuska rzecznik ZUS.
Klienci ZUS, którzy mają problemy ze spłatą należności, mogą skorzystać z pomocy doradców. Ich zadaniem jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku. Doradcy ds. ulg i umorzeń są do dyspozycji pod numerami telefonu 68 329-44-61, 68 329-43-86 oraz 68 329-43-87.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS