A A+ A++

Cena karpia także wzrosła

W listopadzie według szacunków GUS przeciętny wzrost cen w gospodarce wyniósł 7,8 proc. w ujęciu rocznym (to najwyższy poziom w XXI wieku). Jedną z najszybciej rosnących kategorii jest żywność i napoje bezalkoholowe – ceny tych towarów w listopadzie były o 6,4 proc. wyższe niż dwanaście miesięcy wcześniej. Znacznie droższe niż przed rokiem będą domowe wypieki – za 1 kg mąki zapłacimy obecnie o prawie 95 proc. więcej niż pod koniec 2020 roku, za 1 kg cukru – o prawie 20 proc.

O 8 proc. droższe niż przed rokiem są ceny warzyw, z kolei relatywnie niewielkie podwyżki odnotowały owoce (o 2,5 proc.). Spośród 25 grup produktowych z kategorii żywność i napoje, które są raportowane przez GUS, jedyną z niższymi cenami niż przed rokiem jest mięso wieprzowe (spadek o 1,4 proc.). Na przeciwległym biegunie znajduje się za to mięso drobiowe – jego ceny detaliczne są obecnie o ponad 23 proc. wyższe niż przed 12 miesiącami – to najszybszy wzrost spośród wszystkich kategorii żywnościowych. Przeciętne ceny ryb – w tym cena tradycyjnego karpia – rok do roku wzrosły o 6,5 proc. O 7 proc. wyższe będą ceny napojów bezalkoholowych, a o 3 proc. – ceny alkoholi.

– Utrzymujące się wzrosty cen żywności, podobnie jak ceny nośników energii to wynik licznych zmian na rynku zagranicznym – tłumaczy Jakub Czugała. – Na inflację cen energii wpływa wysoki poziom notowań ropy naftowej oraz niedobór gazu ziemnego na rynku europejskim, z kolei na ceny żywności – historycznie wysokie ceny zbóż i roślin oleistych na świecie – dodaje.

Drożyzna zawładnęła całym światem

W jego ocenie obecne podwyżki w tych kategoriach mają wpływ nie tylko na ceny produktów zbożowych i olejów roślinnych, ale również na ceny mięsa, nabiału i jaj, których koszty produkcji zależą głównie od cen pasz. W powyższych grupach produktów obserwujemy obecnie najszybsze wzrosty cen. Podobnie jest w przypadku cukru, którego ceny również są mocno uzależnione od globalnych notowań.

Drożyzna szaleje bowiem również na świecie – jak podkreślają eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. W … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekrutacja do liceów. Władze Warszawy uprzedzają, że w szkołach będzie ciasno
Następny artykułLEGIONOWO. Pożar pustostanu przy Jasnej