Rodzice i opiekunowie dzieci poniżej 8 roku życia lub starszych z orzeczoną niepełnosprawnością mogą się starać o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Paweł Szkalej informuje, że świadczenie będzie przysługiwało do 9 stycznia, czyli do czasu nauki zdalnej.
– Taki zasiłek może zostać wypłacony, jeśli rodzic złoży zaświadczenie do pracodawcy albo zleceniodawcy. Rodzic, który jest przedsiębiorcą takie oświadczenie składa bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki dokument można oczywiście wysłać elektronicznie, mówi Paweł Szkalej.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, ale także do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wyjaśnia Paweł Szkalej.
– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje matce albo ojcu dziecka jeżeli jedno z rodziców np. nie pracuje albo jest na urlopie wychowawczym, czy też urlopie rodzicielskim i na czas opieki nad dzieckiem, której nie może sprawować przedszkole, czy żłobek on może być jego opiekunem, wyjaśnia Paweł Szkalej.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS