A A+ A++

Katedra Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zawitała do Muzeum Miasta Gdyni. Wszystko za sprawą nowej wystawy – „Zbiory 1964-2021”. Od 15 grudnia w gdyńskim muzeum można oglądać wybrane prace i projekty, które na przestrzeni lat powstawały na gdańskiej uczelni lub pochodzą z jej zbiorów. Ekspozycja będzie dostępna do 8 stycznia 2022 roku.

Chcesz zobaczyć wyjątkowe projekty i nietypowe wzornicze wizje? Wybierz się do Muzeum Miasta Gdyni. Można tam oglądać dzieła, które pochodzą ze zbiorów Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

„Zbiory 1964-2021” to wystawa prac, dzieł dyplomowych czy projektów zrealizowanych na zlecenie, które pochodzą z archiwum ASP, a także ze zbiorów artystów, kolekcjonerów lub instytucji. Wiele z nich można uznać za elementy kultury materialnej. Ludzie codziennie z nich korzystają. Niektóre prace to jednak niezmaterializowane idee.

Zbiory tworzą części wspólne, ale można też wyodrębnić z nich podzbiory. Mają konkretne cechy, które da się łączyć w kolekcje w zależności od wybranych kryteriów. Eksponaty zebrano ze względu na wartości, które ze sobą niosą.

Wystawę można zobaczyć do 8 stycznia 2022 roku.

Dlaczego na ekspozycji prezentowane są prace i projekty, które powstały w latach 1964-2021? W 1964 roku w strukturze organizacyjnej PWSSP w Gdańsku, czyli obecnej Akademii Sztuk Pięknych, pojawiły się katedry. Katedra Wzornictwa na początku funkcjonowała jako Katedra Architektury Okrętów i Form Przemysłowych. Dwanaście lat później jej nazwę zmieniono na Katedrę Wzornictwa Przemysłowego. Kolejna zmiana – już na obecną nazwę – była konieczna z uwagi na różnicujący się program pracowni wchodzących w skład katedry.

Obecnie w skład Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wchodzą: pracownia projektowania architektury okrętów, pracownia projektowania mebla seryjnego, pracownia projektowania społecznego oraz pracownia projektowania wieloaspektowego.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie ASP lub muzeum.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydenci Trójkąta Lubelskiego: bezpieczeństwo Ukrainy jest kwestią fundamentalną
Następny artykułŁukaszenka “nakazał usunąć migrantów” z centrów logistycznych. Litewska minister: będą próby przepchnięcia ich przez granicę