A A+ A++

Żywe zwierzęta oraz kolędowanie z wieloma zespołami – to atrakcje, które czekają na mieszkańców i turystów we franciszkańskiej Żywej Szopce w Krakowie. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, wydarzenie wraca na ul. Franciszkańską.

W ubiegłym roku zamiast tradycyjnej Żywej Szopki, zakonnicy zaproponowali transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej. – W tym roku chcemy spotkać się już osobiście, by w gronie rodziny i drugiego człowieka ucieszyć się z narodzin Jezusa. Wszystko oczywiście w warunkach aktualnego reżimu sanitarnego – zapowiada br. Jakub Szczepanek OFMConv.

Z tego względu Żywa Szopka będzie trwać krócej niż dotychczas, bo tylko 24 i 25 grudnia, a franciszkanie zrezygnowali z organizacji wydarzeń towarzyszących w zamkniętych pomieszczeniach.

– Tradycyjnie jednak na przybyłych będą czekać żywe zwierzęta – dzięki uprzejmości krakowskiego zoo w naszej szopce znajdą się lamy, osiołek i kuc, które zawsze cieszą się największym zainteresowaniem najmłodszych. A wspólną radość z przyjścia Nowonarodzonego wyrazimy śpiewem kolęd i pieśni świątecznych z zaproszonymi zespołami – opisuje br. Szczepanek.

Na scenie 24 grudnia wystąpi zespół „Fioretti”, natomiast 25 grudnia „Kwartet C.D.N.”, „Jakubowe Muszelki” oraz ponownie „Fioretti”. Budowa Żywej Szopki rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek.

Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od Papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwsza szopka stanęła w 1991 r.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMKS Trzebinia wciąż liczy się w walce o młodzieżowe mistrzostwo Polski w futsalu
Następny artykułŚmiertelny wypadek na A2 w kierunku Poznania