A A+ A++

W bielskiej katedrze odbyło się 19 grudnia przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju diecezji bielsko-żywieckiej. To ten sam płomień, który został wcześniej rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, który stanowi nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce.

Na terenie Bielska-Białej, Wilkowic i Jaworza harcerze rozpalili w niedzielę od Ognia Betlejemskiego ogniska. Stamtąd można było zabrać niezwykły płomień do swoich domów.

W nawiązaniu do hasła tegorocznej akcji roznoszenia betlejemskiego ognia – „Światło nadziei” – diecezjalny kapelan harcerzy ks. Tomasz Chrzan zauważył, ma ono zwrócić uwagę na to, że „każdy chrześcijanin jest zobowiązany troszczyć się o to, aby nadzieja w tych środowiskach gdziekolwiek działamy nigdy nie wygasła”. „Żeby tak się działo, trzeba spełnić dwa warunki: po pierwsze trzeba samemu żyć nadzieją, a po drugie trzeba innym dawać nadzieję – nie wolno nigdy nadziei odbierać” – zachęcił kaznodzieja.

Wskazał, że żyć nadzieją to wykształtować w sobie dwie cechy: odwagę i wytrwałość. „Dawać innym nadzieję to pokazywać właściwą drogę, otwierać przed nimi nowe możliwości. Wreszcie dawać innym nadzieję, to może nawet znaczyć dać innym życie” – kontynuował.
„Trzeba nieustannie pytać: w czym albo w kim pokładam nadzieję? Komu albo czemu tak naprawdę ufam? Kto albo co jest źródłem mojej nadziei? Czy są to wartości ulotne i przemijające, czy też są to wartości wieczne i niezmienne?” – zakończył ks. Chrzan.

Lampion z betlejemskim światłem wniosło do świątyni trzech zuchów. Od przyniesionego płomienia ks. Chrzan zapalił cztery świece adwentowe i te stojące na ołtarzu.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – Światła Pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProinflacyjny budżet państwa na 2022 rok
Następny artykułPiotrkowianie protestowali przeciwko lex TVN