A A+ A++

Jak wynika z badań przedstawionych w Eurobarometrze, 47 proc. Polaków uważa, że lepsza przyszłość czeka nasz kraj poza strukturami Unii Europejskiej. To drugi najbardziej eurosceptyczny wynik w całej Unii. Za nami znajdują się nawet Brytyjczycy, którzy kilka dni temu pośrednio zagłosowali za brexitem.

Respondentom zadano pytanie: „Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że twój kraj poradziłby sobie lepiej w przyszłości będąc poza strukturami Unii Europejskiej?”. Można było odpowiedzieć „zgadzam się”, „nie zgadzam się” lub „nie wiem”.

I tak, najbardziej eurosceptycznym narodem są Słoweńcy – 48 proc. odpowiedziało pozytywnie, tyle samo negatywnie, a 4 proc. nie wiedziało, jak odpowiedzieć. Za nimi uplasowali się Polacy. Większość z nas (47 proc.) uważa, że Polska poradziłaby sobie lepiej w przyszłości bez UE, przeciwnego zdania jest 45 proc. ankietowanych, natomiast reszta nie miała odpowiedzi (8 proc.). Kolejne miejsca przypadły Włochom (44-46-10), Brytyjczykom (42-45-13) oraz Chorwatom (40-51-9). Największymi euroentuzjastami są natomiast Holendrzy (9-87-4), Duńczycy (15-80-5) i Niemcy (16-78-6). Średnia unijna wyniosła 32 proc. odpowiedzi pozytywnych, 59 proc. negatywnych i 9 proc.  „nie wiem”.

źródło: ec.europa.eu

Warto zauważyć, że względem analogicznego badania wykonanego jesienią 2018 r., w Polsce przybyło eurosceptyków aż o 11 p.p. i ubyło euroentuzjastów (spadek o 10 p.p.). W całej Unii Europejskiej i państwach kandydujących tendencja jest podobna, choć o wiele mniej wyrazista (2 p.p. na korzyść eurosceptyków). Według danych Eurobarometru Polska pod względem dynamiki wzrostu tendencji eurosceptycznych plasuje się na pierwszym miejscu.

Ankietę przeprowadzono w ramach standardowych badań europejskiej opinii publicznej o nazwie „Eurobarometr”. Wzięło w niej udział 27 464 osób z 28 państw członkowskich UE oraz pięciu państw kandydujących (Macedonia Północna, Turcja, Czarnogóra, Serbia i Albania). Wywiady przeprowadzono w dniach od 7 czerwca do 1 lipca 2019 r., zaś wyniki opublikowano w sierpniu. Badanie zatem zostało przeprowadzone po wyborach do Parlamentu Europejskiego i przed wyborami do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii, które zdaniem wielu komentujących były głosowaniem za lub przeciw Brexitowi. Analogiczne badanie za następny okres (październik-listopad) powinno zostać opublikowane do końca tego roku.

Powyższe statystyki zdają się odzwierciedlać szerszą tendencję Polaków. Według badań przeprowadzonych na zlecenie byłego europosła Dobromira Sośnierza, co trzeci Polak uważa, że już czas opuścić Unię Europejską. Na pytanie „Czy Polska może już wyjść z UE, bo więcej pieniędzy już od niej nie dostaniemy, a jeśli dostaniemy, to w zamian będą oczekiwać zbyt wiele?”, twierdząco odpowiedziało 33,6 proc. badanych. 66,4 proc. respondentów było przeciw.

Podobne wyniki uzyskała wcześniej Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego. Badanie przeprowadzono na dużej próbie. W styczniu i marcu 2018 r. o zdanie na temat polityki zagranicznej i Unii Europejskiej zapytano około 50 tys. Polaków. Na pytanie „czy Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej?” aż 29,81% respondentów odpowiedziało twierdząco. Ciągle większość stanowią jednak zwolennicy pozostania w UE, którzy na tak postawione pytanie odpowiedzieli „nie”. Było ich 47,37%. Zdania nie miało na ten temat aż 22,82%.

Instytut Badań Pollster przeprowadził wiosną 2019 r. ankietę dotyczącą poparcia dla wprowadzenia w Polsce waluty euro. Wynika z niego, że 2/3 ankietowanych (65 proc.) odpowiedziało przecząco na pytanie, czy są za tym, by wprowadzić w Polsce euro. Za wprowadzeniem euro w naszym kraju opowiedziało się 35 proc. badanych.

Przeczytaj także: Szybki brexit daje zwycięstwo

Kresy.pl / ec.europa.eu

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/eurobarometr-polacy-drugim-najbardziej-eurosceptycznym-narodem-w-unii-europejskiej/

16.12.2019

III RPPolacyPolskaUnia Europejska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwiększy budżet w historii Zabrza przyjęty!
Następny artykułWigilia w Stowarzyszeniu Amazonek Tęcza