Zasady pielęgnacji i kontroli stanu zdrowotnego drzew, poprawa ich warunków życia oraz doprecyzowane warunki ochrony w trakcie realizacji inwestycji – to wszystko znalazło się w drugim z siedmiu standardów warszawskiej Karty Praw Drzew, którą właśnie przyjęła stolica. Od 2022 nowe standardy będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie. Zdaniem urzędników dzięki temu “drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę”.
– Warszawa stawia kolejne kroki w celu ochrony warszawskiej zieleni, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego – mówi cytowana w komunikacie dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska. Twierdzi też, że “Karta i towarzyszące jej standardy tworzą nową jakość zarządzania miejską zielenią”.
Młochowska podkreśla, że “odpowiednie przeprowadzenie przeglądów i analiz drzew będzie wymagać wspólnego wysiłku miejskich jednostek i dzielnic”. – Wszystko po to, aby chronić drzewa i zapewnić mieszkańcom zieloną, bezpieczną przestrzeń wysokiej jakości. To jeden z naszych priorytetów – deklaruje.
Standardy Karty Praw Drzew – jak podaje ratusz – mają za zadanie podkreślić istotną rolę drzew w przestrzeni miejskiej, a także potrzebę ich ochrony. Zawierają zasady pielęgnacji, poprawę warunków życia drzew oraz precyzują warunki ochrony w trakcie realizacji procesów inwestycyjnych. Dotyczą także kontroli stanu zdrowotnego drzew. Dokumenty obejmują zasady tworzenia i pielęgnacji zieleni niskiej, które są dostosowane do zmian klimatycznych.
We wrześniu 2021 roku Warszawa przyjęła pierwszy standard – informowania o wycinkach drzew. Drugi wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Ratusz zastrzega jednak, że w przypadku zarządów dzielnic, dyrektorów biur i kierowników pozostałych jednostek organizacyjnych, “z uwagi na potrzebę dostosowania struktury zatrudnienia jednostek do założeń wprowadzanego dokumentu”, termin ten ulegnie wydłużeniu do 1 stycznia 2024 roku.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Zarząd Zieleni: drzewa będą cyklicznie przeglądane
Zastępczyni dyrektora stołecznego Zarządu Zieleni Kamila Nowocin podkreśla, że standardy ujednolicają zasady monitoringu i pielęgnacji drzew. Dokument został napisany “nie tylko w oparciu o wiedzę naukową, ale także na podstawie wieloletnich obserwacji natury i reakcji drzew na różne czynniki stresowe i zabiegi”. – Dzięki odpowiednim standardom drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę – zaznacza Nowocin.
W zarządzeniu opisano poszczególne etapy przeprowadzania przeglądów i analiz dendrologicznych w stolicy, z uwzględnieniem przeglądu terenu oraz oględzin drzew. – Ochronę warszawskiego drzewostanu trzeba rozpocząć od dokładnego poznania jego stanu i kondycji zdrowotnej. Opracowany przez nas standard zakłada, że wszystkie drzewa, z wyjątkiem młodych czy rosnących w naturalnych zbiorowiskach, będą cyklicznie przeglądane – zapowiada dendrolog i koordynator projektu ze strony Zarządu Zieleni, Tomasz Maksym.
“Korelacja stanu drzewa oraz sposobu użytkowania otaczającej go przestrzeni wskazuje klasę ryzyka i związaną z nią częstotliwość przeglądów. Efektywne zarządzanie miejską zielenią i pracę ogrodników usprawnia aplikacja MoDrzew, która po wprowadzeniu danych drzew podaje kolejne terminy ich kontroli i wyświetla te najpilniejsze. Częstotliwość przeglądów mieści się w przedziale od sześciu miesięcy do siedmiu lat” – informuje stołeczny ratusz.
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS