A A+ A++

W obecnych czasach otrzymujemy wręcz niebywałe możliwości, jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych technologii i powszechną digitalizację. Co jednak istotne, za nimi podążają liczne zagrożenia, z których tak chętnie korzystają oszuści i hakerzy. Niestety, coraz częściej się zdarza, że padamy ofiarą wyłudzeń pieniędzy, w tym w postaci kredytu bądź pożyczki. Co zrobić, kiedy nas to spotkać? Jak się chronić? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego już teraz!

  1. Ofiary wyłudzenia kredytu – jak się sprawdzić?
  2. Dostęp do dokumentów tożsamości.
  3. Ktoś wziął na mnie kredyt – co dalej?
  4. Bezpieczeństwo w internecie.

Bardzo często słyszymy w mediach, że kolejne osoby, nie tylko starsze, padły ofiarą oszustwa. Popularne metody “na wnuczka”, “policjanta” ulegają stałym modyfikacjom i już dzisiaj możemy się spotkać z metodą “na pracownika banku”. Musimy więc zachować nieustanną uwagę i czujność, nie bojąc się weryfikować podawanych informacji, zwłaszcza jeśli osoba, z którą rozmawiamy, przejawia niestandardowe zachowania. Co jednak, gdyż już ktoś wziął na mnie kredyt?

Ofiary wyłudzenia kredytu – jak się sprawdzić?

Co istotne, każdy może w dowolnej chwili i bez większych trudności sprawdzić, czy do jego danych nie są przypisane kredyty lub pożyczki będące skutkiem oszustwa. Jednym z prostszych na to sposobów jest zalogowanie do indywidualnego konta bankowego, gdzie znajdują się tego typu informacje. Wyszczególniono tam między innymi wysokość kredytu, a także kiedy skorzystano z usługi. Ponadto banki są wyczulone na próby oszustw, przez co same często kontaktują się w tej sprawie ze swoimi klientami. Co więcej, weryfikację, czy ktoś wziął na mnie kredyt, można przeprowadzić w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), dzwoniąc pod stosowny numer.

Dostęp do dokumentów tożsamości

Dowód osobisty bądź paszport są niezbędnymi dokumentami do wzięcia kredytu czy pożyczki. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj z usług tych można skorzystać online, gdzie podajemy jedynie wymagane dane z dokumentu tożsamości. Ofiarą wyłudzenia kredytu padają więc osoby, które nierozważnie udostępniły te informacje lub zostały zaatakowane przez hakerów. Niejednokrotnie wystarczy utrata loginu i hasła do portalu, gdzie przechowywane są wrażliwe dane, by za moment znaleźć się w wysoce niekomfortowej sytuacji.

Ktoś wziął na mnie kredyt – co dalej?

Wiadomość z Biura Informacji Kredytowej o wziętym kredycie na nasze nazwisko nie może być powodem do załamywania rąk. Bo choć oczywistym jest, że nie jest to przyjemne, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności zgłośmy wyłudzenie kredytu na policję, która rozpocznie procedurę dochodzeniową. Ponadto zablokujemy dowód osobisty w systemie Dokumenty Zastrzeżone. Warto także złożyć reklamację do banku bądź firmy pożyczkowej, gdyż zgonie z obowiązującymi przepisami, kredyt nie jest ważny, jeśli nie nastąpiła wyraźna i świadoma zgoda obu stron, czyli też kredytobiorcy. Dodatkowo w naszym zasięgu pozostają profesjonalne firmy udzielające wsparcia w takich sytuacjach.

Bezpieczeństwo w internecie

Zdarzenie, w którym ktoś wziął na mnie kredyt, jest ostatecznością, konsekwencją nieuwagi lub brakiem odpowiednich zabezpieczeń. Dołóżmy więc wszelkich starań, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, mając stale w pamięci dzisiejsze zagrożenia, głównie płynące ze strony korzystania z internetu. Nie zapominajmy, że profesjonalną pomocą służą nam między innymi: Biuro Informacji Kredytowej, sam bank, jak i szereg innych chroniących narzędzi, w tym oprogramowanie antywirusowe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOTOZ Animals Krosno nie zgadza się z wyrokiem sądu w sprawie byłego właściciela Nero
Następny artykułNiemieckie media komentują atak na piłkarzy Legii. “Chaos na wszystkich poziomach”