A A+ A++
Konfederacja Lewiatan: Grozi nam bezrobocie technologiczne
/ Shutterstock

Zdaniem Konfederacji Lewiatan brak reakcji systemu edukacji na rozwój technologiczny może spowodować bezrobocie technologiczne. Rynek pracowników może nie nadążyć za potrzebami pracodawców.

– Mimo, że stereotyp zastępowania pracy ludzkiej pracą robotów wciąż działa na wyobraźnię, to z badań wynika, że firmy raczej planują wzrost zatrudnienia lub utrzymanie go na dotychczasowym poziomie, niż zwolnienia – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek THINK TANK-u Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Warszawski, a na które powołuje się ekspert, wynika że firmy są świadome nieuniknionej transformacji technologicznej w zakresach cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. W swoich planach uwzględniło je blisko trzy czwarte firm z branż takich jak przemysł, motoryzacja, finanse i ubezpieczenia, zdrowie, handel oraz usługi dla biznesu.

Jednocześnie Konfederacja Lewiatan podkreśla, że głównymi przeszkodami w procesie transformacji w firmach może być wysoki poziom wykluczenia cyfrowego wśród polskiego społeczeństwa oraz brak wizji na dostosowanie sektora publicznego jako partnera sektora prywatnego w ogólnym rozwoju.

– Największym wyzwaniem jest luka kwalifikacyjna i brak najwyższej klasy specjalistów, którzy umieją zaprojektować, wdrożyć i rozwijać nowe technologie. Firmy mówią o nowych zawodach, ale to lista, której próżno szukać w Polskiej Klasyfikacji Zawodów. Trudno też poza firmami znaleźć miejsce ich wykształcenia. To pokazuje prawdziwą skalę wyzwań dla rynku pracy i gospodarki, ale i dla nauki, która skazana jest na rozwijanie współpracy z biznesem – podsumowuje prof. Jacek Męcina.

Dane wzięte pod analizę przez ekspertów Konfederacji Lewiatan pokrywają się z wynikami badania przeprowadzonego przez grupę Fellowmind. Zdaniem tych drugich wdrożenia bazujące na sztucznej inteligencji wprowadziło już 31 proc. organizacji i przedsiębiorstw w Polsce. Dla blisko 38 proc. rozwój swoich procesów o technologię AI znajduje się w planach na najbliższe dwa lata. Oznacza to, że w 2024 dwie trzecie firm w naszym kraju będzie korzystać w swojej pracy ze sztucznej inteligencji.

AB

Źródło:
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy
Następny artykuł„Sylwester Szczęścia” w Polsacie. Wiemy, kto poprowadzi imprezę