A A+ A++

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wprowadzony został w Polsce stan wojenny. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu “Solidarności”.

W ramach tej rocznicy Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza na oleśnicki rynek, gdzie można obejrzeć wystawę plenerową „Stan wojenny 1981-1983”. Wystawa została opracowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Z kolei w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja, w Dziale Dokumentów Życia Społecznego, zgromadzone są m.in. oryginały tzw. literatury z drugiego obiegu. Tym mianem określano wydawnictwa wydawane w krajach, w których obowiązywała cenzura. Były to publikacje, które rozpowszechniano bez dopuszczenia przez stosowny urząd i niejednokrotnie ignorujące prawo autorskie. Bywały wydawane w nakładach od kilkunastu kopii do kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy przez nielegalne wydawnictwa lub przez osoby prywatne.

Nasza kolekcja pochodzi ze zbiorów księdza Tadeusza Farysia oraz Andrzeja Pawła Szachnowskiego i zawiera m.in. utwory Tomasza Jastruna, Adama Zagajewskiego, Zbigniewa Brzezińskiego, Stefana Kisielewskiego, Bogumila Hrabala, Hanny Krall, Stanisława Mackiewicza-Cat.

Publikacje dostępne są do wglądu na miejscu np. dla uczniów, studentów czy zainteresowanych Czytelników, po uprzednim umówieniu się z pracownikiem działu DŻS.

Stanisław Król, specjalista ds. promocji biblioteki i czytelnictwa, Oleśnicka Biblioteka Publiczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWYPADEK! Samochód dachował i wpadł do wody. Kierowca mógł utonąć! (ZDJĘCIA Z DRONA)
Następny artykułZ jednej strony smog, z drugiej gołoledź. Rybniczanie dostają SMS-y