A A+ A++
Liczba wniosków o azyl w Niemczech najwyższa od ponad 4 lat
fot. Sean Pavone / / Shutterstock

Liczba wniosków o azyl w Niemczech gwałtownie wzrosła. W listopadzie złożono 16 520 wniosków wstępnych – informuje „Die Welt”.

Wg statystyk federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) jest to najwyższa wartość od sierpnia 2017 r. (16 633 wniosków). Wcześniej podobnie było tylko w marcu 2017 r. i podczas kryzysu migracyjnego między październikiem 2014 r. a grudniem 2016 r.

Także po rekordowych latach 2014-2017 imigracja azylowa do Niemiec utrzymywała się na wysokim poziomie. W każdym z kolejnych lat, nawet w pandemicznym roku 2020, przekraczano granicę 100 tys. wniosków.

Latem do dotychczasowych nielegalnych szlaków migracyjnych przez Hiszpanię, Grecję i Włochy doszedł nowy szlak, prowadzący przez Białoruś i Polskę. „To jeden z powodów ponownego wzrostu liczby wniosków o azyl ” – podkreśla „Die Welt”.

Od sierpnia policja federalna zarejestrowała ponad 10 500 „nieautoryzowanych wjazdów, mających związek z Białorusią, obecnie z tendencją spadkową”. Od sierpnia (474) do września (1903) i października (5285) ruch na tej trasie rozwijał się szybko. W listopadzie z kierunku białoruskiego przybyło, wg policji federalnej, 2 849 osób. „Oprócz tej liczby osób ujawnionych na granicy, niektórym migrantom uda się prawdopodobnie przedostać do kraju niepostrzeżenie” – zauważa „Die Welt”.

Wg szacunków służb bezpieczeństwa, osoby dostające się przez Białoruś najczęściej ubiegają się o azyl właśnie w Niemczech, ale niektórzy przenoszą się np. do Holandii lub Francji.

„Granica niemiecko-polska to wewnętrzna granica Schengen, którą można przekroczyć w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu” – dodaje policja federalna. „Odmowy byłyby prawnie dopuszczalne tylko w przypadku, gdyby tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych zostało zgłoszone Komisji Europejskiej. Tak nie dzieje się w przypadku granicy polsko-niemieckiej.”

Ponadto coraz częściej o azyl w Niemczech ubiegają się uchodźcy, przebywający w Grecji. W tym roku do końca października było takich przypadków już 13 700 – informuje BAMF.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułE-usługi w ZUS – dyżur telefoniczny
Następny artykułEuropa chce więcej „zielonych” części