A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 19 tys. 452 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1 tys. 110 osób.

  • Dzisiaj (12 grudnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 19 tys. 452 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 tys. 110 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.

  • Ministerstwo Zdrowia podało, że z infekcji koronawirusem wyzdrowiało dotąd 3 289 117 zakażonych. W informacji na twitterze resortu wynika, że w szpitalach przebywa obecnie

  • 23 644 chorych. 2142 z nich jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 2845 takich urządzeń i 31 255 łóżek.

  • Ministerstwo informuje, że na kwarantannie przebywa 625 426 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Ponad 90 procent hospitalizowanych pacjentów to osoby niezaszczepione. Z 12 tysięcy miejsc w łódzkich szpitalach aż 2300 jest przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Czytaj więcej

Lewica domaga się wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych. Jak mówi poseł Tomasz Trela, przygotowany projekt ustawy jest już złożony i apeluje, by posłowie z innych ugrupowań poparli go ponad podziałami. Czytaj więcej

Zobacz także: Wojewoda Łódzki o czwartej fali pandemii w regionie: “Widzimy, że kolejne łóżka nam znikają w województwie”

Troje dzieci w wieku od kilkunastu miesięcy do 3 lat trafiła do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki z udarem niedokrwiennym mózgu. Lekarze zdiagnozowali udar jako powikłanie po przebytym zakażeniu kooronawirusem. Czytaj więcej

Ograniczenia będą obowiązywać między innymi w kościołach, kinach czy restauracjach i nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Ogłoszone restrykcje mają związek z wykrytym nowym wariantem wirusa SARS Cov 2 o nazwie Omikron. Czytaj więcej

P. Czarnek o szczepieniach w placówkach

Ministerstwo edukacji i nauki będzie pomagać w organizacji szczepień na Covid-19 w placówkach oświatowych.

Zapowiedział to w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef resortu Przemysław Czarnek.”Jeśli placówki oświatowe będą sobie tego życzyły, bo to wszystko zależy od dyrektorów szkół, oczywiście będziemy pomagać w organizacji tego typu punktów szczepień, tak, jak to robiliśmy we wrześniu dla dzieci powyżej 12 roku życia” – powiedział minister edukacji i nauki.
Przemysław Czarnek powiedział, że należy przekonywać rodziców do szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat, trzeba to jednak robić za pomocą rzetelnych argumentów. Gość Jedynki wypowiedział się natomiast przeciwko przymusowym szczepieniom.

Mówiąc o pomyśle wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla nauczycieli, Przemysław Czarnek podkreślił, że trzeba go przedyskutować, gdyż jeśli część pedagogów nie będzie chciała się zaszczepić, spowoduje to braki kadrowe w oświacie. Rząd planuje wprowadzenie od 1 marca przyszłego roku obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Koronawirus na świecie

Słowacja jest kolejnym krajem w Europie, w którym potwierdzono wystąpienie nowego wariantu koronawirusa. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu trzech pierwszych przypadków wariantu Omikron. Premier Słowacji Eduard Heger przekazał, że wariant Omikron wykryto u osób, które podróżowały w ostatnim czasie po krajach południowej Afryki. “Dobrą wiadomością jest, że osoby te przekroczyły granicę Słowacji transportem indywidualnym, a nie pociągiem lub autokarem. Po powrocie automatycznie trafiły na kwarantannę” – powiedział Eduard Heger. Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky poinformował, że nie ma planów wprowadzenia dodatkowych środków ostrożności w związku z wystąpieniem na Słowacji wariantu Omikron. “Na razie sytuacja jest pod kontrolą. Tygodniowo sekwencjonujemy ponad 1100 próbek. Sekwencjonowane będą też próbki osób z kontaktu” – zaznaczył minister.
Jak poinformowano, osoby, u których wykryto nowy wariant patogenu, były wcześniej zaszczepione i mają lekki przebieg choroby.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


 

Z badań Włoskiego Instytutu Zdrowia wynika, że trzecia dawka szczepionki przeciw koronawirusowi w 65 procentach zapobiega zakażeniu. W ponad 90 procentach pozwala zaś uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i pobytu na oddziale intensywnej terapii. Badania wykazały, że wśród niezaszczepionych w porównaniu z tymi, którzy przyjęli trzy dawki szczepionki, w przypadku zakażenia prawdopodobieństwo śmierci jest 16 razy wyższe. Włoscy naukowcy wyliczyli też, że po 5 miesiącach od przyjęcia drugiej dawki odporność na zakażenie spada z 75 procent do 40. Co niepokoi, miesiąc temu ten wskaźnik był o 20 procent wyższy. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacznie wzrosła we Włoszech liczba zakażeń wśród dzieci i młodzieży do 20 lat. Jednak spośród 50 tysięcy takich przypadków tylko 3,5 promila zakażonych wymagało hospitalizacji, w tym zaledwie dwie osoby – na oddziale intensywnej terapii.

W Danii cztery na pięć osób zakażonych nowym wariantem koronawirusa, Omikronem, to osoby zaszczepione podwójną dawką; wiele z nich – także trzecią. Tak wynika z raportu przedstawionego przez duński instytut badawczy SSI, zajmujący się badaniem chorób zakaźnych i zagrożeń biologicznych. Eksperci podkreślają jednak, że osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, które zakaziły się Omikronem, nie chorują tak ciężko jak osoby niezaszczepione. Jak podano w raporcie instytutu SSI, do tej pory odnotowano w Danii 1280 przypadków wariantu Omikron. 956 dotyczyło osób zaszczepionych podwójną dawką, a 114 – osób, które przyjęły także dawkę przypominającą. W Wielkiej Brytanii przebadano 581 osób zakażonych Omikronem. Stwierdzono, że podwójne szczepienie nie daje wystarczającej ochrony przed tym wariantem koronawirusa, podczas gdy trzecia dawka daje ochronę dochodzącą do 70-75 procent. Eksperci podkreślają jednak, że te liczby mogą się zmienić, bowiem badania są w toku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Statystyki. Raport Ministerstwa Zdrowia z 12 grudnia 2021
Następny artykułŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW