Premier Kambodży wezwał do zniszczenia amerykańskiej broni oraz wyposażenia znajdującego się obecnie na stanie tamtejszych sił zbrojnych oraz innych formacji służb mundurowych. Premier podkreślił, że zniszczenie broni i wyposażenia ze Stanów Zjednoczonych pozwoli państwu na niezależność w zakresie problematyki bezpieczeństwa i obronności. Przywódca Kambodży odniósł się przy tym do sprawy Afganistanu, mówiąc, że na świecie jest wielu którzy używali amerykańskiej broni i przegrali wojny. Amerykańskie wyposażenie ma być złożone do magazynów lub rzeczywiście fizycznie zniszczone. Taka decyzja Hun Sena jest efektem embarga, które wcześniej wprowadziły Stany Zjednoczone właśnie względem Kambodży.
Jednocześnie, ze strony praktycznej nie musi oznaczać masowej potrzeby przezbrajania sił zbrojnych, itp. bo już od pewnego czasu zakupy uzbrojenia są prowadzone w znacznym stopniu w oparciu o producentów chińskich. Oprócz Chin ważne kontrakty zbrojeniowe z Kambodżą mają też firmy z kilku innych państw. Sam premier Hun Sen wręcz szczyci się obecnie, że w 1994 r. podjął decyzję o stopniowym redukowaniu zasobów amerykańskiego uzbrojenia i wyposażenia, które szczególnie w okresie rządów prezydenta Lon Nola w latach 70-tych XX w. na masową skalę trafiało do Kambodży.
Waszyngton motywuje swoją decyzję o embargu kwestiami łamania praw człowieka, korupcją w Kambodży oraz zacieśnianiem się więzi Kambodży z Chinami, co zdaniem Amerykanów może prowadzić do destabilizacji regionu i stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa. Dlatego ograniczenia mają dążyć do zablokowania transferów broni, wyposażenia wojskowego, a także innych kluczowych technologii mogących służyć do rozwoju potencjału kambodżańskich sił zbrojnych oraz struktur wywiadowczych. Patrząc przez pryzmat historycznych doświadczeń strona amerykańska będzie zapewne starała się wywierać presję również na swoich sojusznikach i partnerach zagranicznych by postępowali podobnie wobec Kambodży. Embargo z 8 grudnia wskazuje na amerykański departament stanu oraz departament handlu jako odpowiedzialne za ograniczenie wspomnianych możliwości transferów technologii wojskowych i wywiadowczych do Kambodży.
Kambodża i Stany Zjednoczone pozostają w trudnej relacji dyplomatycznej od 2019 r., gdy pojawił się wątek możliwego tajnego porozumienia kambodżańsko-chińskiego. Na jego mocy Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza miałaby zyskać wyłączność na użytkowanie części bazy morskiej w Ream w rejonie Zatoki Tajlandzkiej (niedaleko Sihanoukville). Co ciekawe, to właśnie ta baza należąca do tamtejszej marynarki wojennej była jednym z kluczowych obiektów we wcześniejszej kooperacji wojskowej właśnie między siłami zbrojnymi Kambodży i Stanów Zjednoczonych (ćwiczenia pk. CARAT Cambodia). W dodatku jej modernizację wspierały środki finansowe płynące z Waszyngtonu.
Należy przy tym nadmienić, że Pekin oficjalnie zaprzeczył, że nastąpiło tajne przejęcie części bazy Ream. Analogiczne dementi pojawiło się też w zeszłym roku ze strony samego premiera Hun Sena. Jednakże, Amerykanie nadal nie wierzą w tego rodzaju zapewnienia strony kambodżańskiej i oczywiście chińskiej. Szczególnie, że potencjalna możliwość użytkowania bazy Ream byłaby ważnym wzmocnieniem zdolności do działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w rejonach jej strategicznego zainteresowania.
Tym bardziej same sugestie, że Chiny mogą z niej obecnie korzystać w zakresie swoich operacji morskich są i będą wysoce problematyczne dla Amerykanów. Szczególnie, iż Departament Skarbu już wcześnie poinformował, że zamroził wszelkie aktywa finansowe znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, a należące do wysokiego rangą urzędnika ministerstwa obrony Kmabodży Chau Phiruna i dowódcy królewskiej marynarki wojennej Kambodży Tea Vinha. Obu oskarża się o praktyki korupcyjne właśnie względem bazy morskiej w Ream. Działanie wobec nich zostało podjęte co ciekawe na mocy słynnej ustawy Magnitskiego, a oprócz zamrożenia aktywów zakazano również innych form kooperacji biznesowej z nimi. Stany Zjednoczone krytykują również postawę władz Kambodży względem sytuacji politycznej w Mjanmie, gdzie ponownie władzę przejęło wojsko.
Tak czy inaczej, nawet mimo embarga do Kambodży ma udać się doradca sekretarza stanu Derek Chollet. Albowiem to właśnie Kambodża ma być w kolejnym roku rotacyjnym przewodniczącym ASEAN. Tym samym, to właśnie władze kambodżańskie będą gospodarzami serii szczytów najważniejszych przywódców wspomnianej organizacji międzynarodowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS