W okolicach Gródka nad Bugiem znaleziono ludzkie szczątki, a gdy do pracy przystąpili archeolodzy, dokopali się do pochówków z wieku XI, czyli czasów Bolesława Chrobrego.
Badaniami archeologicznym w okolicach podhrubieszowskiego Gródka kierował dr Tomasz Dzieńkowski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Archeolodzy z Lublina przyjechali tam po sygnałach od rolników, którzy podczas prac polowych natrafili na ludzkie szczątki. Naukowcy przebadali stanowisko w pobliżu średniowiecznego grodziska utożsamianego z grodem Wołyń. Dokopali się do pochówków z XI w., czyli czasów Bolesława Chrobrego i bitwy jego wojsk z oddziałami kniazia Jarosławem Mądrego. Bitwę najpewniej stoczono właśnie w tamtych okolicach.
Podczas tych ostatnich badań archeologicznych z ziemi wydobyto m.in. fragmenty tkanin ze złotą nicią przy szkielecie. Podczas wydobywania pochówków z XII-XIII w., natrafiono na wyposażenie w postaci kabłączków skroniowych lub resztek trumny. Były tam też drobne przepalone kości ludzkie, czaszka psa oraz rozbite naczynia gliniane wstępnie datowane na wiek XI. Odkryto również doskonale zachowany, niemal kompletny szkielet noworodka. Na różnych głębokościach było pięć kolejnych pochówków niemowląt. Złożono je do niewielkich owalnych jamek, wkopanych jako nisze w ścianę obiektu ciałopalnego bądź bezpośrednio ułożonych pionowo od góry.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS