Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk pytany w piątek, czy Polska ma szansę na zerowy VAT na żywność, ocenił, że tak. Jak dodał, ceny żywności drożeją w całej UE wobec tego KE powinna pozwolić na obniżenie.
Podczas wtorkowego spotkania ECOFIN ministrowie finansów porozumieli się ws. tekstu noweli dyrektywy VAT. Według szefa MF Tadeusza Kościńskiego Polska nie czekając na formalne przyjęcie dyrektywy stara się o zgodę KE na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, na sześć miesięcy.
Kowalczyk w RMF FM był pytany, czy Polska ma szansę wprowadzić zerowy VAT, czyli obniżyć na chleb, mleko, mięso.
Przyznał, że VAT “jest podatkiem zharmonizowanym w UE, więc musimy to uzgadniać – niestety. Możemy się obracać w pewnych ramach” – powiedział. Jak dodał, “to co możemy – to już zrobiliśmy”.
“Myślę, że mamy szansę (na obniżenie – PAP), dlatego, że ceny żywności drożeją w całej UE, wobec tego powinna (przyjść -PAP) refleksja w KE, aby jednak pozwolić na obniżenie” – wyjaśnił Kowalczyk.
Wicepremier przyznał jednocześnie, że inflacja jest bolesna, dlatego rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną.
Jak informowało we wtorek MF, wśród wskazanych w piśmie produktów do tymczasowego objęcie stawką 0 proc. VAT są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
Resort finansów przypomniał wówczas, że za każdym razem, gdy Polska wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych, w tym 0 proc. VAT (m.in. na książki oraz transport przede wszystkim kolejowy), odpowiedzi KE były negatywne. Polska była także zmuszona w związku z tym do podwyższenia stawki VAT na ubrania i buty dziecięce kilka lat temu po wyroku TSUE. W opinii Komisji jakiekolwiek obniżenie stawek VAT, nawet tymczasowe, będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT, a każde takie działanie państw członkowskich spotka się z rozpoczęciem postępowania naruszeniowego.
W komunikacie Ministerstwa Finansów poinformowano też, że prace nad reformą dyrektywy toczą się od prawie czterech lat. Polska jest w nie mocno zaangażowana i od samego początku zabiegała o jak najszybsze wypracowanie porozumienia. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS