A A+ A++
Start-upy zyskały na pandemii
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Ten rok dla młodych, innowacyjnych firm okazał się przełomowy. 47 proc. zmieniło swój model biznesowy, bo dostrzegło potencjał wzrostu gdzie indziej. Taki sam odsetek tak przyspieszył z rozwojem, że w 2022 r. szykuje zagraniczną ekspansję – informuje piątkowa “Rzeczpospolita”.

“Tylko 23 proc. rodzimych start-upów uważa, że w br. sytuacja epidemiologiczna negatywnie wpłynęła na ich działalność. Dla 40 proc. nie miała ona znaczenia, a dla 37 proc. jej wpływ był wręcz pozytywny” – wynika z najnowszego raportu fundacji Startup Poland, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Gazeta dodaje, że kończący się rok dla polskich innowatorów był przełomowy, choćby z uwagi na fakt, że „urodziły się” wreszcie pierwsze jednorożce (start-upy o wycenie powyżej 1 mld dol.) – DocPlanner i Booksy. “A cały okres pandemii okazał się istotnym akceleratorem dla branży. Pieniądze od inwestorów płynęły szerokim strumieniem. W sumie od 2020 r. do końca III kwartału br. do polskich spółek trafiło od funduszy VC niemal 3,9 mld zł” – czytamy w gazecie.

“Widać, że inwestorzy uwierzyli, że start-upy to perspektywiczny sektor, którego rozwój w najbliższych latach będzie tylko przyspieszać” – mówi Tomasz Snażyk, prezes Startup Poland, cytowany przez “Rz”.

Gazeta dodaje, że dotychczas nie brakowało pieniędzy na rozwój innowacyjnych pomysłów we wczesnych fazach ich realizacji. Bariery pojawiały się jednak, gdy rozwinięte już start-upy potrzebowały znacznie większych pieniędzy na ekspansję ze swoim produktem. Zdaniem Snażyka taka sytuacja przez długi czas, niestety, definiowała polską scenę VC, ale to już przeszłość.

“Notujemy wzrost liczby rund A. W tym roku jest ich mniej więcej dziesięć kwartalnie, czyli o 64 proc. więcej niż w 2020 r., i dwuipółkrotnie więcej niż w 2019 r.” – wylicza rozmówca “Rz”.

Optymizmem napawa również fakt, że już niemal 20 proc. start-upów nad Wisłą pozyskało co najmniej 5 mln zł, prawie 60 proc. rozwija się i generuje wyższe przychody niż w zeszłym roku, a więcej niż co piąty osiąga miesięczne przychody przekraczające 200 tys. zł, co pozwala mu na poczucie pewnej stabilności finansowej – czytamy w “Rzeczpospolitej”. (PAP)

pad/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoskowanie drewna — o czym warto wiedzieć?
Następny artykułDying Light 2 na klimatycznym trailerze z The Game Awards