Drewno jest często nieodłącznym elementem ogrodów i wyposażenia wnętrz. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów, który może być wykorzystywany do produkcji mebli, schodów, czy wykończenia tarasu. Jednak jeśli jest wystawiony na działanie różnych czynników, musi być odpowiednio pielęgnowany. Jak wygląda impregnacja w praktyce? Podpowiadamy.
Jak impregnować drewno?
Impregnacja drewna jest bardzo prosta. Na początku należy je oczyścić i zeszlifować, a wszelkie ubytki wypełnić szpachlą. Następnie przy pomocy pędzla lub wałka nanieść na powierzchnię materiał konserwujący. Należy pamiętać, że powinno być ono suche. Impregnat nanosi się dwukrotnie tak, aby wsiąkł głęboko w drewno. Po zakończeniu prac powinno wysychać 2-3 doby, zanim zostanie użyte. Wszelkie prace z preparatami impregnującymi musimy wykonywać w rękawiczkach oraz ochronnym ubraniu. Drewno można impregnować różnymi środkami, takimi jak impregnaty bezbarwne lub koloryzujące, a także lakiery, lakierobejce, oleje czy farby akrylowe. Chcesz dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Olejowanie drewna
Jednym ze sposobów zabezpieczenia drewna jest jego olejowanie. Sprawdzi się ono przede wszystkim na twardszych powierzchniach — często używanych i narażonych na tarcie, na przykład na schodach i tarasach. Olej sam w sobie nie stanowi powłoki ochronnej na powierzchni, a jedynie delikatnie zabezpiecza drewno. Tworzy na nim niewidoczną warstwę, która uwidacznia naturalne słoje, dzięki czemu efekt końcowy często prezentuje się znacznie lepiej niż w przypadku impregnatu. Jego ogromną zaletą jest więc estetyka. Nie łuszczy się, nie pęka i zachowuje piękny wygląd powierzchni na dłużej. Wybierając olej, należy pamiętać, że nie może być stosowany na drewno, które było wcześniej zaimpregnowane, ponieważ wówczas nie spełni swojej roli.
Impregnat do drewna
Impregnat jest preparatem na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Wnika do wnętrza drewna i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niszczeniem. Zapewnia ochronę biologiczną drewna, zabezpieczając je przed grzybami, sinizną oraz niektórymi destrukcyjnymi owadami. Jeżeli chcemy zabezpieczyć powierzchnię przed ewentualnymi uszkodzeniami, najlepiej wybrać impregnat gruntujący. Po jego zastosowaniu można użyć również dodatkowego ochronno-dekoracyjnego impregnatu, aby poza zapewnieniem ochrony, zagwarantować powierzchni również estetyczne wykończenie. Sprawdzi się przede wszystkim na różnych altanach, ogrodzeniach oraz pergolach. Możemy wybrać preparaty bezbarwne lub koloryzujące. Te drugie spełniają takie same funkcje jak bezbarwne, jednak dodatkowo chronią drewno przed szerzeniem i dostępne są w wielu odcieniach drewnopodobnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS