A A+ A++

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu obchodzi stulecie istnienia. To jedna z najstarszych tego typu instytucji w Polsce.

Uroczyste obchody stulecia Biblioteki Pedagogicznej odbyły się 9 grudnia 2021 r. w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu. Z tej okazji Dorota Komendzińska, dyrektorka instytucji, odebrała wyróżnienia i medale z rąk marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego, zastępcy prezydenta Torunia, Pawła Gulewskiego oraz starosty powiatu toruńskiego, Marka Olszewskiego.

– Wszystkim osobom, które przez długie lata dbały o ten złożony i wartościowy potencjał Biblioteki Pedagogicznej, bardzo dziękuję za niezastąpioną służbę mądrości, nauce i edukacji. Z tej służby korzysta cały Toruń. Samorząd naszego miasta dostrzega wysoką rangę tej misji i z uznaniem odbiera każdy dobroczynny walor Biblioteki jubilatki i jej pracowniczego zespołu mówił Paweł Gulewski, wręczając medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. – To wyróżnienie jest wyrażeniem wdzięczności całego Torunia za jej szczególne i stuletnie związki z macierzystym miastem – dodał zastępca prezydenta.

Placówka powstała w 1921 roku jako Biblioteka Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego. Po odzyskaniu niepodległości polskie władze podjęły decyzję o organizacji sieci państwowych bibliotek pedagogicznych. Obecnie jest jedną z instytucji, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, nadzór merytoryczny sprawuje kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Biblioteka Pedagogiczna mieści się w budynku dawnego szpitala rodzinnego przy ul. Dąbrowskiego 4. Jest to pierwsza w jej 100-letniej historii własna siedziba.

Głównymi odbiorcami usług oferowanych przez bibliotekę są nauczyciele, studenci oraz uczestnicy szeroko pojętego środowiska edukacyjno-wychowawczego regionu. Placówka aktywizuje różne grupy społeczne i wiekowe – dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów, osoby z niepełnosprawnościami i seniorów. Nowoczesna infrastruktura, przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, innowacyjnie zaplanowana przestrzeń biblioteczna sprzyjają prowadzeniu działań skierowanych do odbiorców w każdym wieku, prowadzeniu zajęć integracyjnych, lekcji bibliotecznych, konferencji, organizacji wystaw, szkoleń i spotkań.

Fot. Lech Kamiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremia dla zaszczepionego pracownika
Następny artykułSzydełko nowym trenerem Zielono-Czarnych