A A+ A++

Komisja Europejska (KE) ma wystarczające argumenty, aby natychmiast wszcząć postępowanie antymonopolowe przeciwko Gazpromowi i musi to zrobić natychmiast – powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa na antenie programu pierwszego Polskiego Radia.

„Spotykam się w najbliższym czasie z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, będą postulowała uruchomienie natychmiastowego postępowania monopolistycznego w stosunku do Gazpromu. (…) Naszym zdaniem istnieją argumenty prawne, które już teraz umożliwiają rozpoczęcie tego procesu. Nie rozumiem, że Komisja Europejska nie widzi w tym momencie argumentów do uruchomienia takiego postępowania. My je widzimy, będziemy je pokazywać, udowadniać i nakłaniać w sposób zdecydowany Komisję do podjęcia reakcji” – zapowiedziała Moskwa. Dodała, że w grudniu Polska przekazała Brukseli dodatkowe materiały w tej sprawie. “Mam nadzieję (…), że będą wystarczające, zweryfikuję to w czasie najbliższego spotkania z panią komisarz” – zaznaczyła..

Strona polska podnosi, że Gazprom wykorzystuje monopolistą pozycję na rynku gazu w Europie „W ramach dochodzenia antymonopolowego istnieje wiele narzędzi” – dodała Moskwa. „KE jest w tym bardzo dobra; wielokrotnie uruchamiała tę procedurę”.

Unia Europejska stanęła w tym roku w obliczu gwałtownego wzrostu cen gazu, co doprowadziło do poważnego wzrostu cen energii a co za tym idzie przyśpieszenia inflacji. W czwartek gaz na giełdzie TTF w Holandii kosztuje ponad 1200 dolarów za 1000 m3.

Polski głos nie jest jedynym wołaniem o dochodzenie w sprawie działań Rosjan. We wrześniu grupa 40 europarlamentarzystów wystosowała do KE list z wezwaniem do zbadania zachowania Gazpromu pod kątem unijnych przepisów antymonopolowych. KE potwierdziła otrzymanie tego pisma, ale stwierdziła, że ​​uważa rekordowy wzrost cen gazu w Europie za wynik obiektywnych czynników.

W październiku prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystąpił do komisarz Margrethe Vestager o zbadanie praktyk Gazpromu. Zdaniem szefa UOKiK głównym powodem wysokich cen gazu w ostatnich miesiącach jest świadome działanie rosyjskiego monopolisty. “Widzimy ograniczenie tranzytu gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu jamalskiego, którego współwłaścicielem jest Gazprom” – wskazał Chróstny.

W ocenie prezesa UOKiK, przekłada się to na “istotne trudności, a nawet brak możliwości uzupełnienia zapasów tego paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego”.

Rosjanie wyraźnie dali do zrozumienia, że dodatkowych dostaw nie będzie, jeżeli Unia nie dopuści do uruchomienia kolejnego rosyjskiego gazociągu – Nord Stream 2. Obe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska: Uszkodzona sieć trakcyjna na trasie na Warszawę. Pociągi kursują objazdami
Następny artykułKubki z logo firmy – jak zaprojektować?