A A+ A++

Żołnierska akcja honorowego krwiodawstwa zgromadziła 137 mundurowych dawców. Na przełomie miesięcy listopada i grudnia w województwie świętokrzyskim donacja miała miejsce w trzech lokalizacjach: Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Łącznie zebrano prawie 62 litry krwi.

Terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej na przełomie listopada i grudnia przeprowadzili zbiórkę krwi. Akcja HDK została zorganizowana w odpowiedzi na apel Centrów Krwiodawstw o braku krwi wnikającego z coraz większej ilości zakażeń COVID-19. Wspólne donacje zostały zorganizowane w Kieleckim RCKiK (20 listopada) oraz w siedzibach dwóch batalionów lekkiej piechoty, 102 w Sandomierzu (4 grudnia) oraz 103 w Ostrowcu Świętokrzyskim (27 listopada). Do żołnierskiego apelu dołączyli również funkcjonariusze policji oraz innych służb.

-Wybranie tego terminu przeprowadzenia zbiórek było celowe, jest to bowiem okres przedświąteczny, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi. Również czwarta fale ma realny wpływ na spadek donacji.  Akcja naszych żołnierzy jest więc realną odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa województwa świętokrzyskiego – podkreśla płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT. 

Akcje HDK udało się przeprowadzić przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Sandomierzu. Zbiórka krwi zgromadziła 137 mundurowych którzy łącznie oddali prawie 62 litry krwi. Każdorazowo zwiększa się również liczba dawców którzy pierwszy raz oddają krew, teraz do tego zaszczytnego grona dołączyło prawie 50 żołnierzy. Była to już kolejna wspólna zbiórka w tym roku. Od początku pandemii Świętokrzyscy Terytorialsi oddali 472 litry krwi podczas 1050 donacji.

Honorowe krwiodawstwo jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców  naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń́ kryzysowych.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie na Wale Miedzeszyńskim. Auto wylądowało na boku na pasie zieleni
Następny artykułNiemcy mają tradycję ubijania interesów z Rosjanami