Pierwsze kości DDR5 trafiły już na rynek, a testy pokazują, że rozwiązania, które w nich zastosowano zdają egzamin i nowe moduły spisują się zauważalnie lepiej od starszych. Nie oznacza to oczywiście, że nadszedł już kres DDR4, jednak przy wyborze nowej platformy komputerowej warto teraz dwa razy się zastanowić, na który standard warto postawić. Wydaje się, że w najłatwiejszej sytuacji są entuzjaści z grubym portfelem lub ci, którzy kontrolują centra danych czy serwery. Okazuje się bowiem, że już kilka/kilkanaście miesięcy mogą zadebiutować nowe układy AMD EPYC oparte na architekturze Zen 4, a najnowsze sterowniki do Linuksa zdradziły ważny powód, dla którego warto czekać na nową generację serwerowych jednostek. Po ich premierze wcześniejsze mogą generacje być nieco zacofane…
Ostatni sterownik EDAC do Linuksa zdradził, że następna rodzina procesorów AMD EPYC będzie obsługiwać 12-kanałowe pamięci DDR5. To może skłonić niektóre korporacje do wstrzymania się z upgradem stacji roboczych.
AMD EPYC Genoa – serwerowe procesory Zen 4 będą oferowane z więcej niż 64 rdzeniami. Premiera w 2022 roku
Ostatni sterownik EDAC (Error Detection and Correction) zawiera szczegółowe informacje na temat typów pamięci obsługiwanych przez nadchodzące procesory AMD do serwerów i stacji roboczych. Stąd też wiemy już, że następna rodzina procesorów AMD EPYC oparta na Zen 4 będzie obsługiwać 12-kanałowe pamięci DDR5. Wsparcie ma obejmować moduły RDDR5 (Registered), jak i LRDDR5 (Load-Reduced), które są zamiennikiem modułów LRDIMM i występują m.in. w obecnych serwerach.
Test procesora Intel Core i7-12700K vs AMD Ryzen 7 5800X – Średni Alder Lake. Porównanie wydajności pamięci DDR4 i DDR5
Nie wiemy, kiedy AMD planuje wprowadzić na rynek architekturę Zen 4 (ani tym bardziej nowe układy EPYC), jednak dotychczasowe przecieki wskazują na to, że pierwsze nowe chipy zadebiutują w drugiej połowie tego roku. Obsługa 12-kanałowej pamięci DDR5 może skłonić niektóre korporacje do wstrzymania się z upgradem stacji roboczych – w końcu układy EPYC Zen 3 oferują jedynie 8-kanałowe wsparcie dla leciwych już kości DDR4. Przeskok wydajności na Zen 4 może być więc więcej niż zauważalny, zwłaszcza, że nowe jednostki mają zaoferować także do 96 rdzeni czy wsparcie dla PCIe 5.0.
Źródło: TechPowerUp, Phoronix
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS