W IV kw. 2021 r. nastąpiło załamanie koniunktury w polskim rolnictwie, a wartość wskaźnika IGRAGR spadła w porównaniu do III kw. o 13,6 pkt. do -11,7 pkt. – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Autorzy wskazali, że jest to największy spadek wartości wskaźnika w historii badania koniunktury.
“W czwartym kwartale 2021 r. nastąpiło załamanie koniunktury w polskim rolnictwie. Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) spadła w porównaniu z trzecim kwartałem o 13,6 pkt., do wysokości -11,7 pkt. Jest niższa niż przed rokiem o 6,2 pkt. W ciągu kwartału obniżyły się wartości obu składowych wskaźnika koniunktury: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, o 7,1 pkt., do wysokości -8,6 pkt. oraz wskaźnika zaufania, o 26,5 pkt., do poziomu -17,8 pkt. Wartości obu wskaźników są niższe niż rok temu o, odpowiednio: 1,6 i 15,4 pkt. Spadek przychodów o tej porze roku jest zjawiskiem typowym; średnia zmiana wartości wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych w IV kwartale wynosi -1,7 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest więc skutkiem przede wszystkim bardzo silnego załamania się nastrojów rolników” – napisano w komentarzu do badania.
“To największy spadek wartości wskaźnika zaufania w historii badania koniunktury rolnej, większy (o 3,1 pkt.) od zanotowanego w II kwartale 2020 r. (będącego wynikiem wybuchu pandemii COVID-19), a obecny poziom nastrojów w gospodarstwach rolnych jest najniższy od 20 lat” – dodano.
Autorzy raportu wskazali, że pogorszenie się koniunktury w skali kwartału i roku jest powszechne, niezależne od typu gospodarstw rolnych. Według badaczy, najsilniej odczuły je gospodarstwa położone w makroregionie północnym (spadek wartości wskaźnika koniunktury o 17,6 pkt.), o powierzchni 15-50 ha (o 15,5 pkt.) oraz zajmujące się chowem i hodowlą zwierząt (o 20,8 pkt.).
Dodatkowo, najniższe poziomy od blisko dekady osiągnęły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.
“Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale są bardzo pesymistyczne. W polskim rolnictwie panuje ogromna niepewność” – zaznaczono. (PAP Biznes)
luk/ ana/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS