A A+ A++

Wczoraj 72-latka z Zamościa złożyła w komendzie zawiadomienie o dokonanym na jej szkodę przestępstwie. Na ryneczku przy ulicy Orzeszkowej ktoś ukradł jej portfel z dokumentami. Pokrzywdzona portfel miała schowany w torebce, był w nim dowód osobisty, karta bankomatowa oraz 100 złotych. 72-latka nie wiedziała dokładnie kiedy i w jakich okolicznościach doszło do kradzieży. Zawiadomiła też, że w portfelu na karteczce miała zapisany PIN do karty. Wykorzystał to złodziej, który przy użyciu skradzionej karty dokonał z konta wypłaty pieniędzy w kwocie 1100 złotych.
Również wczoraj o kradzieży portfela powiadomiła policjantów 70-letnia mieszkanka gminy Zamość. Wyjaśniła, że robiła zakupy w aptece, później poszła do innego sklepu przy ulicy Piłsudskiego. Tam zauważyła, że ma otwarta torebkę i brakuje w niej portfela, w którym był dowód osobisty i 250 złotych. 70-latka nie wiedziała, w którym miejscu doszło do kradzieży.
Obie sprawy wyjaśniają policjanci z zamojskiej Policji i apelują o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy, aby w ferworze przedświątecznych zakupów nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dla przypomnienia, oto one:
* Podczas zakupów staraj się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowaj do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie noś ich w reklamówce lub dużej torbie na wierzchu.
* Mając przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszysz ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.
* Podczas zakupów, oglądania towaru, czy przymierzania ubrań, nie odkładaj torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru. Trzymaj torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
* Nie noś kluczy do mieszkania w tym samym portfelu, co dokumenty z adresem zamieszkania. W przypadku kradzieży możesz narazić się na dodatkowe straty, ponieważ złodziej może okraść również mieszkanie.
* Nie przechowuj razem z kartą płatniczą poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, która może kosztować utratę zgromadzonych na rachunku oszczędności.
* Wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na targach, jarmarkach i w środkach komunikacji publicznej, zachowaj szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, często sami wywołują zamieszanie, aby ułatwić sobie działanie. W takich okolicznościach łatwiej im jest zabrać portfel i niezauważonym odejść z miejsca kradzieży.
* Zabierając na zakupy dzieci pilnuj je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko należy poprosić o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.
* Zasada ostrożności obowiązuje także podczas zakupów przez Internet. Uważaj na super okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płacąc po otrzymaniu zamówionego towaru.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMorawiecki: będę namawiał kanclerza Scholza, by nie uległ rosyjskiej presji ws. Nord Stream 2
Następny artykułPapież o seksie pozamałżeńskim. Wyjaśnił, jak należy rozpatrywać ten grzech