Z badań laboratoryjnych obu firm wynika, że o ile dwie dawki szczepionki dawały znacznie niższą ochronę przed Omikronem, o tyle trzeci zastrzyk zwiększył produkcję przeciwciał 25-krotnie. Badania przeprowadzono, analizując krew osób, które miesiąc wcześniej przyjęły trzecią dawkę preparatu.
To pierwsze oficjalne stanowisko firm produkujących szczepionki przeciw COVID-19 dotyczące skuteczność preparatu wobec wariantu Omikron. W najbliższym czasie można się spodziewać podobnych komunikatów firmy Moderna i Johnson & Johnson – pisze Agencja Reutera.
„Najlepszym sposobem na zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 pozostaje zadbanie o to, by jak największa liczba osób przyjęła dwie dawki szczepionki plus zastrzyk przypominający” – przekazał prezes Pfizera Albert Bourla.
Będzie szczepionka specjalnie na Omikrona?
Pfizer już wcześniej zapowiedział opracowanie formuły szczepionki, która byłaby dostosowana do walki z wariantem Omikron. Nie wiadomo jednak, czy taka nowa szczepionka w ogóle będzie konieczna. Niezależnie od ewentualnych modyfikacji formuły szczepionki, w 2022 r. zostanie wyprodukowanych 4 mld dawek specyfiku – podkreślono w komunikacie.
Wyniki badań przedstawione przez Pfizera i BioNTech są zasadniczo zgodne z wstępnymi konkluzjami naukowców z Republiki Południowej Afryki, którzy we wtorek ogłosili, że dwie dawki tej szczepionki mogą nie być wystarczające, by uniknąć zakażenia wariantem Omikron i w walce z tą odmianą SARS-CoV-2 może pomóc podawanie trzeciej dawki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS