A A+ A++

Inwestor, który chce zabudować róg ul. Wigilijnej i Starego Rynku ponownie złożył wniosek do ratusza o zgodę na lokalizację tej inwestycji. Radni już raz dali zielone światło dla tego przedsięwzięcia, co się w tej kwestii w takim razie zmieniło?

Przypomnijmy, że w miejscu pozostałości po budowie kamienicy przy ul. Wigilijnej i Stary Rynek ma powstać 6-kondygnacyjny budynek. W sumie od 25 do 30 mieszkań o powierzchni od 39 do 62 m kw. z lokalami usługowymi na parterze. Inwestorem jest spółka Z&B Development z Sopotu, której prezesem jest Sławomir Bajczyk, znany w Elblągu broker ubezpieczeniowy.

W kwietniu 2020 roku Rada Miejska w Elblągu zgodziła się na lokalizację tej inwestycji na mocy tzw. ustawy lex deweloper, umożliwiającej procedury związane z budową mieszkań. Inwestor ma do 2023 roku czas na uzyskanie pozwolenia na budowę. Tymczasem na początku września spółka Z&B Development z Sopotu złożyła nowy wniosek w sprawie lokalizacji inwestycji, na co zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników. Dlaczego tak się stało?

– Inwestor złożył ponownie wniosek z uwagi na przeoczenie w poprzednim wniosku działki ewidencyjnej, która okazała się niezbędna dla wykonania prawidłowego projektu budowlanego – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Czy nowa procedura okaże się skuteczna, stwierdzić będzie można dopiero po przeanalizowaniu nowego wniosku i uzyskaniu wszelkich niezbędnych uzgodnień i opinii.

Jak wyjaśnia urzędnik, procedura ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pozwala na podjęcie nieokreślonej liczby uchwał na danych terenie, jeśli taka będzie wola władz miasta.

– Uchwała traci ważność po trzech latach od podjęcia, jeśli na jej podstawie nie zostanie udzielone pozwolenie na budowę – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Przypomnijmy, że przy okazji pierwszego wniosku inwestora w tej sprawie uwagi do projektu kamienicy wniósł m.in. Jacek Bocheński, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Elblągu.

– W stosunku do przedstawionego pierwszego projektu na terenie narożnika ulic Stary Rynek i Wigilijna obecny projekt ma stanowić element kompromisu, w którym autor starał się zbliżyć do zasad ustalonych dla Starego Miasta przez służby konserwatorskie w latach 80. Jednak w przedstawionej koncepcji zabudowy budynek nadal się czyta jako sześciokondygnacyjny o jednakowej wysokości. Wskazane byłoby zróżnicowanie wysokości poszczególnych segmentów oraz wprowadzenie dachów wysokich zamiast symbolicznych szczytów dachowych – napisał w swojej opinii Jacek Bocheński, uznając że w tym przypadku nie trzeba stosować przepisów ustawy lex deweloper.

Z kolei Zarząd Dróg warunkował realizację inwestycji od zapewnienia dojazdu do ul. Wigilijnej poprzez sąsiednie działki, po uzgodnieniu z ich właścicielami i zarządcami. Uwag do projektu nie miał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Inwestor po tych opiniach skorygował projekt, zapewnił m.in. dojazd ustanawiając służebność gruntową i miejsce na pojemniki na odpady.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKartki na Islandię są gotowe
Następny artykułOzdoba: Będą wyższe kary za nielegalny import odpadów