Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Aby zostać stomatologiem, należy zostać absolwentem na kierunku lekarsko-dentystycznym na uczelni wyższej o profilu medycznym. Wielu pacjentów regularnie udaje się do stomatologa, najczęściej na wizyty kontrolne. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie może zajmować się stomatolog. Co leczy lekarz stomatolog? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
Co leczy stomatolog w zależności od posiadanej specjalizacji?
Stomatologia to dział medycyny, który jest związany z działaniami w okolicy jamy ustnej człowieka. Warto jednak wiedzieć, że stomatologia to bardzo obszerny dział i nie sprowadza się jedynie do zakładania plomb czy leczenia kanałowego. W stomatologii wyróżniamy kilka specjalizacji. Pierwsza z nich, stomatologia zachowawcza, zajmuje się leczeniem próchnicy oraz chorobowo zmienionych tkanek zęba. Endodoncja zajmuje się natomiast wcześniej wspomnianym leczeniem kanałowym – leczeniem miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Endodoncja jest częścią stomatologii zachowawczej. Kolejną specjalizacją jest stomatologia dziecięca, w której leczy się zęby młodych pacjentów, zarówno mleczne, jak i stałe. Istotna jest tutaj profilaktyka dbania o higienę jamy ustnej. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się natomiast leczeniem ropni, torbieli twarzoczaszki, usuwaniem zębów mądrości czy leczeniem niezłośliwych nowotworów. Kolejną często wybieraną przez lekarzy stomatologów specjalizacją jest chirurgia szczękowo-twarzowa, która zajmuje się leczeniem zmian zapalnych, złamań oraz nowotworów w okolicy twarzoczaszki. Wyróżniamy też ortodoncję, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu i zakładaniem aparatów ortodontycznych. Należy również wspomnieć o protetyce stomatologicznej, która zajmuje się przywracaniem prawidłowego uzębienia i wykonywaniem różnego rodzaju protez zębowych. Mniej popularna może być periodontologia, która skupia się na leczeniu chorób śluzówki jamy ustnej i przyzębia. Wśród specjalizacji na kierunku lekarsko-dentystycznym wyróżniamy też zdrowie publiczne i epidemiologię.
Jakie badania robi lekarz stomatolog?
Lekarz stomatolog https://stomo.pl/leczenie/ wykonuje przede wszystkim podstawowe badanie, które obejmuje wywiad lekarski, ocenę stanu dziąseł, błon śluzowych, uzębienia oraz łuków zębowych. Wykorzystuje do tego różne narzędzia. Czasami stomatolog wykonuje RTG pojedynczych zębów bądź zleca wykonanie RTG całego uzębienia. RTG jest wykonywane wtedy, kiedy stomatolog podejrzewa zmiany chorobowe niemożliwe do wykrycia w trakcie przeprowadzania rutynowego badania. Jakie mogą być wskazania do wykonania pantomogramu, czyli rentgena całego uzębienia? Przede wszystkim choroby przyzębia, ocena wykonania leczenia kanałowego, próchnica czy zabieg usunięcia zębów zatrzymanych bądź ósemek. Pantomogram umożliwia także wykrycie pozostawionych po wyrwaniu zęba korzeni bądź torbieli. Lekarz stomatolog może również zlecić wykonanie badania USG czy tomografii komputerowej, jeżeli dany pacjent cierpi na bardziej poważne schorzenia wymagające pogłębionej diagnostyki i wykonania szerszych badań.
Jakie choroby najczęściej leczy stomatolog?
Stomatolog https://stomo.pl/ to lekarz, który leczy nie tylko łatwe do wyleczenia w gabinecie schorzenia i choroby. Najczęściej wypełnia on ubytki i dokonuje ekstrakcji zębów. Oprócz tego zajmuje się on zabiegami chirurgicznymi, które mogą czasem wymagać pobytu pacjenta w szpitalu. Stomatolog leczy najczęściej choroby o podłożu próchnicowym takie jak ropień, zgorzel zęba czy zapalenie miazgi. Oprócz tego, leczy on choroby przyzębia. Pacjenci często wymagają też leczenia kwasowej erozji szkliwa. Zdarza się również, że zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego pacjenci z błahymi chorobami, takimi jak afty czy zapalenia dziąseł. Stomatolog czasami podejmuje się też leczenia nowotworów jamy ustnej.
Stomatologia zachowawcza. Czym się zajmuje?
Najważniejszym i zdecydowanie najpopularniejszym działem stomatologii jest stomatologia zachowawcza. Do tej specjalizacji zalicza się leczenie ubytków powstałych w wyniku próchnicy a także stosuje się profilaktykę jamy ustnej. Leczenie ubytków powstałych na drodze próchnicy najczęściej polega na oczyszczeniu danego miejsca z pozostałości próchnicy i założeniu plomby. Plomba może być założona zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Ponadto, stomatolog może leczyć pourazowo zęby stałe a także odbudować koronę zębową, która uległa uszkodzeniu. Oprócz tego lekarz stomatolog http://www.szkolypolskie.pl/stomatolog-przyjazny-dzieciom/ przeprowadza higienizację jamy ustnej oraz znane chyba wszystkim leczenie kanałowe. Zabiegi profilaktyczne są natomiast wykonywane w celu skutecznego unikania powstawania próchnicy przede wszystkim poprzez usuwanie kamienia nazębnego. Dzięki odpowiedniej profilaktyce można zapobiec skomplikowanemu leczeniu w przyszłości. Do najpopularniejszych działań w zakresie profilaktyki zaliczamy lakierowanie, polerowanie, skaling oraz piaskowanie. Ponadto, zaliczamy tutaj również badania kontrolne jamy ustnej i zębów, usuwanie problemów z krwawieniem dziąseł, oczyszczanie zębów z kamienia oraz lapisowanie zębów (u dzieci).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS