A A+ A++

Najwcześniejsze etapy rozwoju człowieka – te z pierwszych kilku tygodni ciąży – do dzisiaj pozostają owiane tajemnicą. Naukowcy są coraz bliżej ich rozwikłania dzięki stworzeniu realistycznych blastoid, czyli organoidów symulujących działanie blastocyst.

Po tygodniu od zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, powstaje blastocysta, która zagnieżdżą się w ścianie macicy. Obserwowanie tego procesu in vivo jest niezwykle trudne, dlatego często stosuje się analogi blastocyst, tzw. blastoidy. Powstają one z komórek macierzystych i odtwarzają mechanizmy zachodzące w żywym organizmie. 

Naukowcy z austriackiego Institute of Molecular Biotechnology w Wiedniu (IMBA) wykazali, że ludzkie blastoidy – organoidy naśladujące wczesny embrion – wiernie odtwarzają kluczowe fazy rozwoju zarodkowego, także zagnieżdżanie się w hodowanych komórkach macicy. Mogą być one cennym sprzymierzeńcem do prac nad terapiami leczenia niepłodności i nowymi środkami antykoncepcyjnymi.

– Nie wiemy prawie nic o pierwszych tygodniach ludzkiej ciąży, a to dlatego, że wszystko, co najważniejsze, rozgrywa się w łonie matki – powiedział dr Nicolas Rivron z IMBA, szef zespołu badawczego.

Co się dzieje na pierwszych etapach rozwoju embrionalnego?

Zespół Rivrona doniósł o wytworzeniu ludzkich struktur podobnych do blastocyst (blastoidów) z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC). Uczeni zidentyfikowali trzy szlaki sygnałowe, które umożliwiają tworzenie blastoidów, gdy są hamowane. Organoidy te naśladują normalny rozwój blastocysty (ponad 70 proc. skutecznośc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą
Następny artykułPokaz filmu pt.„Artur ratuje Gwiazdkę” na Karwinach