A A+ A++

Rozmowy rozpoczęły się we wtorek o godz. 16.07 czasu polskiego. Putin łączy się ze swojej rezydencji w Soczi, zaś Biden z Białego Domu. W udostępnionym przez rosyjskie media państwowe materiale wideo z początku spotkania widać, że prezydenci rozmawiają bez udziału współpracowników.

“Witam, dobrze pana znowu widzieć. Mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się osobiście” – powiedział Biden na początku rozmów. Z kolei Putin miał powiedzieć na początku: “Witam pana, panie prezydencie”. Na opublikowanych przez Kreml kadrach Putin siedzi za dużym stołem i przed ekranem, na którym widzi swego rozmówcę.

Reklama

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli dojdzie do nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, to USA wprowadzą dotkliwe sankcje, wyślą Ukrainie większą ilość uzbrojenia i wzmocnią wschodnią flankę NATO – powiedział we wtorek doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Dodał, że Biden zaoferował Putinowi alternatywę w postaci dyplomatycznych sposobów rozładowania napięć i mechanizmów takich, jakich używano w czasie zimnej wojny.

Sullivan oznajmił również, że prezydent Joe Biden przekazał uwagi na temat przyszłości projektu Nord Stream 2 w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miał oświadczyć Putinowi, że “jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg”, to nie powinien atakować Ukrainy – powiedział Sullivan.

Z kolei prezydent Władimir Putin powiedział przywódcy USA, że Rosja jest zainteresowania uzyskaniem gwarancji wykluczających rozszerzenie NATO na wschód i rozmieszczenie systemów ofensywnych w sąsiadujących z nią krajach – podał Kreml. Putin miał, według służb prasowych Kremla, mówić o gwarancjach mających formę prawną.

Prezydent USA dał jednak, według informacji przekazanych przez Sullivana, żadnych gwarancji Putinowi w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. Sullivan stwierdził, że choć nie będzie zdradzać szczegółów dyskusji obu prezydentów, to zapewnił, że USA nadal obstają przy opinii, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy i decyzji w sprawie własnego bezpieczeństwa. 

Prezydenci rozmawiali też o irańskim programie nuklearnym, a także o kwestiach dwustronnych. “Stwierdzono, że stan współpracy (rosyjsko-amerykańskiej) nadal jest niezadowalający” – relacjonuje Kreml. Rosja zaproponowała “zniesienie wszelkich ograniczeń, które się nagromadziły, w funkcjonowaniu misji dyplomatycznych” obu państw – czytamy w komunikacie.

Kreml oświadczył, że rozmowy prezydentów “miały charakter otwarty i merytoryczny”.

Dzień przed szczytem Biden odbył rozmowy z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, szef dyplomacji USA Antony Blinken ustalił wspólne stanowisko z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaś najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z państw NATO.

Do rozmowy Bidena z Putinem doszło na tle bezprecedensowej koncentracji wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą. Według amerykańskich oficjeli i służb, charakter rosyjskiej mobilizacji wskazuje na intencję przeprowadzenia szerokiej ofensywy.

Dyrektor CIA i były ambasador USA w Rosji William Burns stwierdził w poniedziałek, że nadal nie wiadomo, czy Putin podjął decyzję o ponownym najechaniu Ukrainy, ale dodał, że “nie przeceniałby apetytu Putina na Ukrainę”. Według CNN, podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland miała stwierdzić w poniedziałek podczas poufnego wystąpienia w Senacie, że mimo przygotowywanych przez USA ostrych sankcji, opcje Waszyngtonu, by odwieść Moskwę od planów napaści są ograniczone.

D24/PAP


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent obiecuje inwestycje drogowe ale bez konkretnych terminów
Następny artykułKenyan 'rogue' policeman kills six in rampage, police say