Jeszcze kilka lat temu wszyscy sądziliśmy, że Windows 10 będzie ostatnim, klasycznym systemem operacyjnym Microsoftu dla PC a po nim nastąpią już tylko regularne aktualizacje. Los jednak spłatał figla i w tym roku producent przedstawił nam Windowsa 11. Ma być najszybszy, najbardziej stabilny, najbardziej dopakowany nowymi funkcjonalnościami, ale także bardzo przystępny w odbiorze. Od kilku tygodni sprawdzamy możliwości nowego OS zarówno w grach jak i programach. Obecnie jestem w trakcie (lub po) testów kilku notebooków z Windowsem 11 – korzystanie z kilku różnych urządzeń daje mi z pewnością większy obraz tego, co przygotował nam Microsoft. Zanim przejdziemy do właściwej oceny i recenzji Windowsa 11, przygotowaliśmy mniejszy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy jak zaktualizować obecnego Windowsa 10 do Windowsa 11, a także jak skonfigurować Windows 11 przy pierwszym uruchomieniu nowego laptopa lub klasycznego desktopa.
Autor: Damian Marusiak
Microsoft Windows 11 zadebiutował w finalnej formie 5 października, a od tamtej pory pojawiło się przynajmniej kilka większych aktualizacji, które naprawiły najpoważniejsze błędy, wynikające z wprowadzenia do komputerów nowego systemu operacyjnego. Windows 11 promowany jest przede wszystkim jako najlepszy system dla graczy. Nasze testy wydajności potwierdziły, że przynajmniej część gier może liczyć na darmowy wzrost liczby klatek na sekundę, co bez wątpienia jest dużym atutem Windowsa 11. Proces aktualizacji obecnych komputerów PC dopiero niedawno się rozpoczął, a wiele osób wciąż zastanawia się czy przeprowadzić już teraz taki proces. Dla osób mniej obeznanych w technicznych rzeczach, przygotowaliśmy poradnik w którym omówimy krok po kroku jak w najprostszy sposób przejść z Windowsa 10 do Windowsa 11. Nie pominiemy przy tym aspektu związanego z wymaganiami sprzętowymi.
Podpowiadamy jak zaktualizować system Windows 10 do najnowszego Windowsa 11. Jakie kryteria należy spełnić, by móc szybko zaktualizować system operacyjny od Microsoftu?
W sprzedaży w Polsce pojawiły się już także pierwsze laptopy, które fabrycznie mają zainstalowany system Microsoft Windows 11. Jednym z takich przykładów jest Acer Swift 3, dostępny u nas w cenie 3899 złotych. Ultrabook wspierający platformę Intel EVO został już przez nas oceniony, dlatego to właśnie na jego przykładzie pokażemy mniej zaawansowanym osobom, jak przejść przez pierwszą konfigurację systemu Windows 11. W kolejnym artykule skupimy się natomiast na wszystkich najważniejszych nowościach jakie oferuje produkt Microsoftu. W wielu miejscach nowy OS został zauważalnie poprawiony pod kątem wizualnym, co wpływa na jego postrzeganie przy dłuższym użytkowaniu. Jednocześnie jednak w ramach swego rodzaju minimalizacji designu, niektóre opcje które dotychczas były łatwo dostępne, teraz gdzieś poukrywano i niestety, w tym wypadku konieczne jest nieco głębsze poszukiwanie. Bardzo mocno skupimy się także na aspekcie czystej wydajności OS, bo tutaj jednak Microsoft zrobił sporo dobrej roboty. Choć na pierwszy rzut oka zmiany nie wydają się kluczowe, to jednak daleko idąca optymalizacja systemu sprawiła, że użytkowanie np. laptopa jest jeszcze lepsze niż na dotychczasowym Windowsie 10.
System Windows 11 oferuje zupełnie nowe motywy oraz przeorganizowany system zarządzania oknami, tak by jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z nich. Nowa funkcja dotycząca organizacji wydaje się być na pierwszy rzut oka bardzo interesująca, wystarczy bowiem najechać kursorem na przycisk maksymalizacji, by zobaczyć opcje przypinania poszczególnych aplikacji w różnych częściach ekranu. Do wyboru będzie łącznie sześć różnych wariacji na temat sposobu ich rozmieszczenia, a najważniejsze jest to, że dane ustawienie będzie zachowane, pomimo odpięcia np. laptopa od zewnętrznego monitora. Gdy odepniemy notebooka – środowisko z ułożonymi aplikacjami zniknie, ale gdy podepniemy monitor z powrotem – dane ustawienie również powróci, przyspieszając w ten sposób organizację pracy.
Tekst powstał we współpracy z firmą Acer.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS