A A+ A++

Gospodarka, Biznes i Zarządzanie, Inwestycje, Społeczeństwo, Zrównoważony Rozwój, Zdrowie i in. – w sumie dziesięć ścieżek tematycznych dominuje na VI Europejskim Kongresie Samorządów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji zorganizowanej w Mikołajkach jest „Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?”. W dwudniowym wydarzeniu biorą udział liderzy samorządowi oraz przedstawiciele administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Misją Kongresu, organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich, jest budowanie korzystnej atmosfery i lepszych warunków współpracy między krajami środkowoeuropejskimi i regionami. Wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych rozwinęła się w ostatnich latach do poziomu, który wywiera istotny wpływ na politykę i gospodarkę nie tylko poszczególnych państw, ale także całego kontynentu.

Dużym atutem kongresu jest możliwość wymiany poglądów i prezentacji osiągnięć. Spotkania szczelnie wypełniają dwudniowy program. Jednym z ekspertów jest Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski, który przed panelem dyskusyjnym „Kultura fizyczna oraz sport – co samorząd może na tym zyskać?” udzielił wywiadu z cyklu „Historia Sukcesu”.

Podczas Kongresu został zaprezentowany Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego 2020 w Polsce, w którym Powiat Pruszkowski zajął wysokie 4. miejsce w kategorii powiaty ziemskie.  Jest to olbrzymie wyróżnienie, zwłaszcza, że analizowano finanse wszystkich powiatów ziemskich, a jest ich w Polsce 314, zatem konkurencja była bardzo duża. Ponadto, Powiat Pruszkowski został lepiej oceniony niż przed rokiem, kiedy w klasyfikacji uplasował się na 9. pozycji.

W Rankingu, wzorem poprzednich lat, wykazano analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19. Opracowanie zostało oparte na zestawieniu parametrów finansowych i obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Naukowcy zbadali sposób gospodarowania pieniędzmi publicznymi w oparciu o sprawozdania finansowe, składane do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ze względu na specyficzną sytuację  spowodowaną pandemią COVID-19, w Rankingu zostały dodatkowo wyszczególnione kwoty wydatków bieżących poniesionych w celu realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac Zarządu Powiatu Pruszkowskiego i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań Radnych Powiatu, którzy decydują o kierunku rozwoju powiatu.

Jest to niewątpliwy sukces całego zespołu. Na tak wysoką lokatę powiatu w rankingu wpłynęło przede wszystkim właściwe i oszczędne gospodarowanie zasobami finansowymi, które pozwoliło zrealizować wszystkie zamierzenia bez zaciągania dużego kredytu. Przyczyniło się do tego również efektywne pozyskiwanie środków zewnętrznych  – podkreśła Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski. – Wysoka pozycja w rankingu nie tylko buduje prestiż w środowisku samorządowym, ale przede wszystkim daje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy dla dobra mieszkańców naszego powiatu.

Ranking przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, co daje gwarancję jego wysokiego poziomu merytorycznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja osób LGBT+ w Polsce coraz gorsza. Doszło do załamania korzystnego trendu [RAPORT]
Następny artykuł6 mężczyzn obrzuciło kamieniami samochody na ulicy Kościuszki. Uszkodzili kilka pojazdów, szuka ich policja