A A+ A++

Już po roku rządów „koalicji Vivaldiego” orkiestra najwyraźniej zaczyna fałszować, bo zaczęły się kłótnie o energetykę. Rząd ma zdecydować, czy trzymać się planu wyłączenia wszystkich reaktorów jądrowych do 2025 roku, czy też przedłużyć funkcjonowanie dwóch reaktorów w Tihange i Doel. Koalicja nie potrafi jednak podjąć wspólnej decyzji w tej sprawie, co grozi rozpadem rządu. Szczególnie Zieloni wraz ze swoją minister ds. energii Tinne Van der Straeten zasadniczo nie zgadzają się na jakiekolwiek przedłużenie funkcjonowania elektrowni atomowych. Z ich perspektywy 2025 rok jest ostatecznym terminem na odejście Belgii od atomu.

Jedyne, co Van der Straeten proponuje w zamian, to znaczna rozbudowa produkcji energii z użyciem gazu ziemnego. Nie odpowiada to jednak pozostałym koalicjantom. tym bardziej że na rynkach spotowych ceny gazu są wysokie, a politycy obawiają się konsekwencji tego dla cen prądu. Część polityków koalicji, takich jak np. Georges-Louis Bouchez, przewodniczący walońskich liberałów Mouvement Réformateur (MR), nie zgadzają się na dalsze uzależnienie się od dostaw z Rosji, co by było naturalną konsekwencją budowy kolejnych elektrowni gazowych.

Komentatorzy zastanawiają się, czy Bouchez zaryzykuje faktycznie rozpad rządu. Już raz zapowiedział że pójdzie w tej sprawie tak daleko, jak to będzie konieczne. Jednocześnie był ostrożny w swoich wypowiedziach, nie używając słów, takich jak weto czy koniec koalicji Vivaldiego.

Opcja przejścia od atomu do gazu traci także poparcie opinii publicznej. Wcześniej Belgowie bali się o bezpieczne funkcjonowanie swoich już bardzo starych elektrowni atomowych. Reaktory w Tihange uruchomiono w latach 1970, 1983 i 1985, a reaktor w Doel w 1975 roku. Jednak po powodziach latem 2021 roku nastawienie Belgów zaczęło się zmieniać – obawy przed awarią jądrową zmalały. Dla wielu staje się za to bardzo istotne niebezpieczeństwo zmian klimatu. Van der Straeten podkreśla, że większość reaktorów jest technologicznie przestarzała, a wszelka dyskusja dotyczyć może ewentualnie dwóch reaktorów.

Jednocześnie dużą przeszkodą dla ewentualnej kontynuacji pracy elektrowni w Doel i Tihange stał się ich właściciel, firma Engie Electrabel. Firma wielokrotnie już powtarzała, że obecnie nie jest przygotowana do eksploatacji tych zakładów po 2025 roku. Koncern od lat koncentrował się na stopniowym ograniczaniu możliwości produkcyjnych i przygotowaniach do ich wyłączenia.

Belgijscy Zieloni, podobnie jak ich koledzy w Niemczech, Austrii i Danii, powstali na fali protestów przeciwko energii jądrowej. Wynika z tego ich dzisiejszy fun … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo kraju tego – wyniku konkursu plastycznego
Następny artykułNie tylko Kalina Jędrusik. Kto stał za rewolucją obyczajową w Polsce?