Osoby czarnoskóre, których w Niemczech jest ok. 1 miliona, czują się dyskryminowane a zachowania rasistowskie są dla nich codziennym doświadczeniem – wynika z raportu Afrozensus 2020, przygotowanego na zlecenie organizacji pozarządowych i częściowo finansowanego przez rząd federalny.
W badaniach wzięło udział ok. 6 tys. respondentów. Anonimowe wywiady przeprowadzane były od lipca do września 2020, a wyniki ukazały się w formie 300 stronicowego raportu.
Adegbayi B.: z roczną córką bywam opluwany
“Ankieta pokazuje ogólne tendencje, a także opisuje gorzkie doświadczenia osób wciąż dyskryminowanych w Niemczech” – podkreślają twórcy badania, które było wspólnym projektem społecznych organizacji “Each One Teach One” i “Citizens for Europe”, prowadzących kampanię na rzecz różnorodności i demokracji.
Projekt został sfinansowany kwotą ok. 150 tys. euro ze środków Agencji Antydyskryminacyjnej, będącej częścią federalnego ministerstwa ds. rodzinnych. Bernhard Franke, pełniący obowiązki szefa urzędu antydyskryminacyjnego, podkreśla: – Wyniki badania Afrozensus pokazują przejawy i skutki dyskryminacji, a także rasizmu wobec czarnoskórych osób żyjących w Niemczech.
Jedną z takich osób jest żyjący w Berlinie Adegbayi B. o nigeryjskich korzeniach. Jak opowiada, będąc poza domem ze swoją roczną córką bywa opluwany, znieważany słownie. Uważa, że przejawy rasizmu są wciąż obecne w Niemczech, i jak szacuje, jest obrażany na tle rasowym nawet dwa do trzech razy w miesiącu.
Są chwytani za włosy bez pytania
Jak mówią inni ankietowani pochodzenia afrykańskiego, często zdarza się, że są chwytani za włosy bez pytania. Skarżą się na nękanie seksualne, pytania o sprzedaż narkotyków. Uważają, że policja kontroluje ich częściej, niż osoby białe. Kolor skóry uważają też za element utrudniający wynajęcie lub zdobycie mieszkania.
Ok. 42 proc. ankietowanych uważa, że takie i podobne doświadczenia są powszechne dla osób czarnoskórych, żyjących w Niemczech.
grz/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS