Ostatniej doby zanotowano 62 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała dziś Straż Graniczna. Dodała, że funkcjonariusze SG wydali 10 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
„Minionej doby tj. 03.12 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 62 próby jej przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 10 postanowień o opuszczeniu terytorium RP” – podała na Twitterze Straż Graniczna. Ponadto przekazała, że „zatrzymano cztery osoby za pomocnictwo: dwóch Ukraińców jednego Afgańczyka oraz jednego obywatela Polski”.
Wczoraj tj.03.12
służby🇧🇾kilkukrotnie uszkadzały concertinę na odcinkach
gr.ochranianych przez placówki SG w Michałowie i w Czeremsze.Podczas jej
naprawiania służby🇵🇱były oślepiane laserami.Ok. godz.18.00 #funkcjonariuszeSG
z PSG w Czeremsze zatrzymali przy granicy 40 imigrantów. pic.twitter.com/DIV449MGwy—
Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) December
4, 2021
Wczoraj tj.03.12
służby🇧🇾kilkukrotnie uszkadzały concertinę na odcinkach
gr.ochranianych przez placówki SG w Michałowie i w Czeremsze.Podczas jej
naprawiania służby🇵🇱były oślepiane laserami.Ok. godz.18.00 #funkcjonariuszeSG
z PSG w Czeremsze zatrzymali przy granicy 40 imigrantów. pic.twitter.com/DIV449MGwy—
Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) December
4, 2021
W Tonkielach (powiat siemiatycki) policjanci ze Szczecina zatrzymali samochód marki Skoda kierowany przez Gruzina, który przewoził czterech obywateli Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.
– Kierowca został zatrzymany, a jego samochód trafił na parking dowodów rzeczowych – podał rzecznik podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa.
Tymczasem posłanki Klaudia Jachira i Urszula Zielińska z Koalicji Obywatelskiej poskarżyły się w mediach społecznościowych, że nie zostały wpuszczone do Białowieży.
„Policja odmówiła wjazdu do pseudostrefy, a mamy umowę najmu, zarejestrowane biuro i legitymacje poselskie. Jedziemy teraz na policję zgłosić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy na służbie” – podała Klaudia Jachira na Twitterze.
Policja odmówiła
wjazdu do pseudostrefy, a mamy umowę najmu, zarejestrowane biuro i
legitymacje poselskie.
Jedziemy teraz na policję zgłosić
zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez
funkcjonariuszy na służbie.
Od 6 lat trwa bezprawie i nie ma
to naszej zgody! pic.twitter.com/ZisBcAxSlM—
Klaudia Jachira (@JachiraKlaudia) December
3, 2021
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było ich 8,9 tys.. w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., a sierpniu – 3,5 tys.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada. Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.
(PAP), autor: Izabela Próchnicka
(pb)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS