A A+ A++

Stroiki świąteczne, ceramiczne misy, choinki, skrzaty i wiele innych niepowtarzalnych przedmiotów wykonanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej można było kupić na kiermaszu zorganizowanym przy polkowickiej przychodni.

– Są anioły, piękne wianki, stroiki, skrzaty, które są tak popularne w sklepach, a nasi uczestnicy sami je szyją w pracowni krawieckiej, bo chcą nadążyć za obecnymi trendami – wymienia Agnieszka Śmietana, instruktor terapii zajęciowej w WTZ. – Mamy ceramikę: talerze, choinki, różne zawieszki, nawet ptaszki, jakby ktoś chciał.

kiermasz świątecznyChętnych do kupowania nie brakowało – na prezent czy dla siebie. Ważne jest to, że każda rzecz to unikatowe dzieło.

– To są piękne prace – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – Wzruszające jest to, że wykonały je osoby, które mają pewne ograniczenia. Kupiłam sobie mikołaja, misę i talerz. Wiele innych rzeczy mi się tu podoba i każdy znajdzie coś dla siebie. A jako prezent pod choinkę, zwłaszcza z tą emocjonalną nutą, to jest piękne.

Ze sporym misiem wyszła z kiermaszu dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

– On mnie bardzo urzekł, jest jedyny w swoim rodzaju i będzie stać w moim biurze – dodaje Agnieszka Woźniak, dyrektor PCPR.

Wszystko, co znalazło się na kiermaszu zostało wykonane podczas zajęć terapeutycznych.

– Prace robione są przez długie godziny, są niepowtarzalne, bardzo dużo serca wkładają uczestnicy w ich wykonanie – podkreśla Stanisław Rapczuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach. – Dlatego nabywając takie przedmioty możemy być pewni, że drugich takich samych na pewno nie napotkamy.

Dziś obchodzony jest Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji wiceburmistrz Kowalik i dyrektor PCPR złożyły życzenia uczestnikom Warsztatu.

W Polkowicach osoby z niepełnosprawnościami mają bardzo dobre warunki do rehabilitacji połączonej z integracją społeczną. Świadczą o tym dokonania uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, działającego przy Stowarzyszeniu Charytatywnym „Żyć Godnie”. Przypomnijmy rok 2012 i pobicie rekordu Polski w największej ilości (7158 paciorków) oraz najdłuższych koralach ceramicznych (124 metry i 40 cm). Potem ich autorzy postanowili podzielić się swoim dziełem z mieszkańcami, tak więc powstały sznury korali, breloczki i zawieszki, a ich sprzedaż była kolejnym sukcesem WTZ. Z czasem lista osiągnięć w pokonywaniu kolejnych barier robiła się coraz dłuższa. Lot paralotnią, wycieczki górskie, a przede wszystkim wspaniałe prace ceramiczne, z których uczestnicy Warsztatu znani są w całym regionie (aniołki, magnesy, breloki itd.). Dobrze radzą też sobie w rywalizacji sportowej. Obecnie biorą udział w trzecim turnieju Dolnośląskiej Ligi Futsalu „Bez barier”. Rozgrywki trwają od września, a finał i podsumowanie futsalowej ligi odbędzie się w grudniu. Działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej finansowana jest ze środków PFRON, powiatu polkowickiego i gminy Polkowice.

Ponadto, osoby z niepełnosprawnościami mogą też liczyć na pomoc asystenta, na przykład, w drodze z domu do urzędu, zakładu pracy, placówek oświatowych czy choćby kina. Zadanie to ruszyło w lutym w ramach polityki społecznej burmistrza Polkowic, finansowane z budżetu gminy. O takie wsparcie mogą starać się osoby pełnoletnie, które zamieszkują gminę Polkowice i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub mieszkańcy z orzeczeniem równoważnym z wyżej wymienionymi. W tym roku nowością było objęcie programem również dzieci z terenu naszej gminy do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Realizacją programu zajęła się Fundacja Eudajmonia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMRMM fundatorem słodkości od św. Mikołaja!
Następny artykułZwarcie na kolei