Turecki koncern Aselsan podpisał z ukraińską firmą Motor Sicz i państwowym Ukroboronpromem umowę dotyczącą modernizacji śmigłowców Mi-8. Maszyny mają otrzymać ukraińskie pociski kierowane typu Barier-W oraz tureckie głowice optoelektroniczne. Nie jest wykluczone, że te sama, które są stosowane na maszynach Bayraktar TB2.
Umowę zawarto podczas targów SAHA Expo w Stambule, w połowie listopada i dotyczy oferty wspólnej modernizacji śmigłowców Mi-8. Brak jest szczegółowych informacji, jednak jak podają tureckie i ukraińskie media, chodzi de facto o osobne przedsięwzięcia.
Pierwszym z nich jest kompleksowa modernizacja Mi-8 zarówno dla sił zbrojnych Ukrainy jak i odbiorców zagranicznych. Obejmuje ono współpracę zakładów Motor Sicz i Ukroboronprom w zakresie modernizacji Mi-8 z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej dostarczanej przez Alselsan. Najprawdopodobniej w grę wchodzi stosowana na bezzałogowcach Bayraktar TB2 głowica CATS wyposażone w kanał HD TV i termowizyjny, dalmierz oraz laserowy wskaźnik celów dla pocisków kierowanych. Sugeruje to iż głowica ukraińska typu OPSN-I reklamowana jeszcze na tegorocznej wystawie Arms and Security 2021 w Kijowie nie jest szczególnie udana, lub opóźnia się uruchomienie jej produkcji. Ukroboronprom wspólnie z Motor Sicz oferuje maszyny Mi-8MSB-W wyposażone w cyfrową awionikę oraz uzbrojone w pociski kierowane Barier-W i szeroką gamę uzbrojenia niekierowanego.
Druga, odrębna sprawa to umowa, którą podpisał Aselsan i Ukroboronprom. Dotyczy ona dostaw pocisków kierowanych produkcji ukraińskiej do modernizacji oferowanej przez Aselsan. Nie jest to pierwsza tego typu współpraca. W 2019 roku obie firmy opracowały wspólnie zdalnie sterowany moduł uzbrojenia dla pojazdów uzbrojony w karabiny maszynowe 12,7 mm oraz 7,62 mm i dwa przeciwpancerne pociski kierowane Skif. W ramach projektu strona ukraińska odpowiedzialna była za uzbrojenie rakietowe oraz konstrukcję modułu, natomiast turecki koncern Aselsan dostarczył system stabilizacji, układ kierowania ogniem, autotracker oraz układ celowniczy z dalmierzem laserowym oraz kamerami termo i telewizyjną.
Zawarcie tych umów wskazuje na pogłębienie współpracy turecko-ukraińskie w zakresie przemysłu obronnego, nastawioną w dużym stopniu na kooperację i wzajemne uzupełnianie oferty dla państw trzecich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS