A A+ A++
Facebook ujawnił chiński fake news w sprawie COVID-19 z fałszywym „biologiem”
fot. Wachiwit / / Shutterstock

Facebook usunął ponad 500 kont związanych z chińską kampanią dezinformacyjną, w której promowano twierdzenia nieistniejącego „szwajcarskiego biologa” oskarżającego USA o „wtrącanie się” w badania nad pochodzeniem Covid-19 – podała w czwartek stacja BBC.

Rzekome opinie „eksperta” o nazwisku „Wilson Edwards” cytowały w sierpniu również państwowe chińskie media, w tym stacja CGTN i dziennik „Global Times”. Ambasada Szwajcarii w Pekinie oświadczyła wówczas, że to najpewniej fejk news, a cytowana osoba prawdopodobnie nie istnieje.

Koncern Meta Platforms, właściciel Facebooka, przyjrzał się sprawie i ustalił, że postać rzekomego „szwajcarskiego biologa” została stworzona w ramach zorganizowanej kampanii wpływu, której trop prowadzi do Chin.

Dochodzenie wykazało, że konto „Edwardsa” było fałszywe, a jego zdjęcie profilowe wygenerowano najprawdopodobniej przy użyciu sztucznej inteligencji – napisano w listopadowej edycji sprawozdania Meta na temat „skoordynowanych nieautentycznych zachowań” na Facebooku.

Przekaz „Edwardsa” wzmacniały setki innych fałszywych kont oraz grupa prawdziwych profili należących do osób w Chinach kontynentalnych i pracowników państwowych chińskich firm mieszkających za granicą. W interakcję z fałszywymi treściami wchodzili też chińscy urzędnicy państwowi, jeszcze zanim wzmocniły je fałszywe konta – twierdzi Meta.

Wśród osób używających prawdziwych kont wymieniono pracowników firmy Sichuan Silence Information Technoloty Co., która według BBC działa w branży bezpieczeństwa informacyjnego i zapewnia techniczne wsparcie między innymi chińskiemu ministerstwu bezpieczeństwa publicznego.

W związku z operacją wpływu wykorzystującą nieistniejącego „szwajcarskiego biologa” z Facebooka usunięto łącznie 524 konta, 20 stron, cztery grupy, a ponadto 86 kont usunięto z Instagrama – podsumowano w raporcie Meta.

Blisko dwa lata po wybuchu pandemii COVID-19 pochodzenie koronawirusa wciąż nie zostało wyjaśnione i jest źródłem napięć w relacjach Chin z USA. Waszyngton oskarża Pekin o ukrywanie danych, natomiast chińskie władze kategorycznie odrzucają teorię o wycieku wirusa z laboratorium w Wuhanie i twierdzą, że patogen mógł tam przybyć na importowanych mrożonkach. (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe inwestycje w gdyńską komunikację
Następny artykułNa rynku logistyki farmacji powstał z polskim udziałem wiodący gracz 3PL