A A+ A++

Coraz więcej osób z HIV

Ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w roku 2019 liczba nowo wykrytych zakażeń wyniosła w Polsce 1615. Tymczasem w roku 2020 – zaledwie 840.

– Czy to oznacza, że liczba zakażeń spadła? – pyta prof. Wiercińska-Drapało i od razu odpowiada: oczywiście, że nie. – To oznacza tylko, że zrobiono dużo mniej testów. Wiele osób żyje z HIV, ale o tym nie wie. Już dziś mamy w naszym szpitalu coraz więcej przypadków AIDS, takiego, jaki pamiętamy z początku tej epidemii, z lat 80. Tak nie powinno być, przecież mamy świetne, w pełni refundowane leki. Tylko że tych ludzi nikt w odpowiednim momencie nie zdiagnozował… A co będzie za dwa-trzy lata, kiedy do szpitali zaczną trafiać ludzie, którzy powinni wykonać test w czasie pandemii COVID-19, ale tego nie zrobili i już dawno zapomnieli, że mieli ryzykowne zachowania? Przecież jeśli osoba z HIV trafi do lekarza chorób zakaźnych za późno, może umrzeć. Nie zawsze udaje nam się takiego pacjenta uratować – mówi lekarka.

– Szybki dostęp do dobrego leczenia jest kluczowy. Osoba HIV+, która jest leczona i przyjmuje leki ARV, ma niewykrywalną wiremię i w związku z tym nie zakaża partnerów. Może zostać ojcem lub matką zdrowego dziecka i żyć normalnie do późnej starości – podkreśla Grzegorz Jezierski, żyjący z HIV od 3 lat i pomagający innym zakażonym w ramach projektu Buddy Polska Społecznego Komitetu ds. AIDS.

HIV w Polsce

Z badań przeprowadzonych kilka miesięcy temu przez PBS na zlecenie Gilead Sciences wynika, że aż 90 procent osób HIV+, które dowiedziały się o zakażeniu, trafiło do lekarza w ciągu najwyżej miesiąca. 40 procent dostało leki natychmiast, a kolejne 33 procent – w ciągu miesiąca od pierwszej wizyty. Także czas pandemii COVID-19 tylko nieznacznie utrudnił osobom z HIV dostęp do lekarza. 65 procent ankietowanych twierdzi, że był taki sam, jak przed 2020 rokiem.

– Wyniki tych badań w połączeniu z zagrożeniami związanymi z późnym wykryciem HIV to dowód, że warto robić testy – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci. – COVID-19 to poważna pandemia, ale nie jedyna. Nie zapominajmy o HIV.

– Fakt, że ludzie podczas pandemii COVID-19 rzadziej bywają w klubach, nie znaczy, że nie mają kontaktów seksualnych. Mają. Organizowane są domówki, działają aplikacje randkowe. A potem nie robi się testów i z czasem zapomina o ryzykownym zachowaniu. Do czasu, gdy taki pacjent trafia do nas na oddział jako osoba z późnym rozpoznaniem HIV, której często nie możemy już pomóc. Koledzy, testujcie pacjentów na HIV! – apeluje do lekarzy prof. Alicja Wiercińska-Drapało.

O zgłaszanie się na testy od lat zabiega kampania Projekt Test. Także dziś, w Światowym Dniu AIDS, przypomina, że w Polsce test na HIV można zrobić bezpłatnie i anonimowo. Można się zgłosić do specjalnego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego albo zamówić test do domu.

Autorką kampanii Projekt Test jest seksuolożka i psychoterapeutka Agata Stola, która 2009 namówiła przyjaciół, by sfotografowali twarze i w ten sposób zachęcali Polaków do badania się w kierunku HIV pokazując, że jest to coś zupełnie naturalnego. Zdjęcia zostały opatrzone słowami: „łatwo”, „szybko”, „bezpiecznie”, „bezpiecznie”, „razem”.

Rzetelną wiedzę na temat HIV/AIDS oferuje internetowa poradnia TY, TO TU! – Jak pokazują wyniki badań, mniej niż 10 procent Polaków kiedykolwiek wykonało test na HIV. Dlatego wciąż wiele zakażonych osób nawet nie podejrzewa u siebie zakażenia. Jeśli nie mieszkają w dużych miastach, w których łatwiej o dostęp do organizacji zajmującej się problematyką HIV, to szczególnie w dobie pandemii nie mają jak dotrzeć do kogoś, kto udzieli im rzetelnej informacji. I tu z pomocą przychodzi nasza wirtualna poradnia – mówi jeden z pomysłodawców projektu Zenon Jasyk ze Stowarzyszenia Podwale Siedem.

Strona internetowa poradni podzielona jest na zakładki. Pierwsza z nich zawiera opisy specjalistów z zakresem pomocy, jaką świadczą. Z każdym z nich można ustalić termin i formę bezpłatnych porad dotyczących między innymi profilaktyki HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową,

Drugą część stanowi stale aktualizowana lista projektów związanych z HIV prowadzonych w Polsce. – Chcielibyśmy dotrzeć w ten sposób do mieszkańców małych miejscowości, do osób, które inaczej niż w sieci nie szukają kontaktów czy to z powodu nieśmiałości, czy wstydu, czy, jak teraz, pandemii – tłumaczy Jasyk.

HIV nie przekreśla życia

O testach na HIV przypomina też w tym roku w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku i Warszawie wyświetlana na fasadach budynków czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” oraz citylighty z tym samym przesłaniem.

Celem happeningu jest m.in. przypominanie, że HIV jest nadal groźny. – Nie wolno lekceważyć HIV. Ale też warto pamiętać, że jeśli zrobi się test i wie o zakażeniu oraz przyjmuje leki, to można z nim zupełnie normalnie żyć – wyjaśnia Irena Przepiórka, prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS ‘Bądź z nami’. – HIV nie przekreśla życia osoby zakażonej.

„Przecież stosunek oralny jest bezpieczny”. Seks Polaków jest coraz bardziej ryzykowny. Wiedza o nim coraz mniejsza

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzymon Kamiński: Lider w dobie kryzysu oddaje część uprawnień
Następny artykułELJOT w Sielpi zaprasza na Sylwestra. Zagra DJ Gass