A A+ A++

Wersja eksportowa zgodnie z rosyjską nomenklaturą otrzymała oznaczenie Produkt 305E i obecnie brak jej bardziej atrakcyjnej nazwy handlowej. Pocisk nosi też oznaczenie LMPU od akronimu rosyjskie nazwy (ЛМУР – легкая многоцелевая управляемая ракета), czyli dosłownie „lekki wielozadaniowy pocisk kierowany”. Dotąd wielozadaniowość była raczej umowna, gdyż rakieta ma co prawda budowę modułową, ale dostępna była jedynie z 25 kg głowicą odłamkowo-burzącą.  

Obecna konfiguracja to spuścizna historii powstania tego systemu uzbrojenia i jego użycia bojowego. Produkt 305 powstał pierwotnie na zamówienie FSB w celu uzbrojenia śmigłowców tej służby w pociski kierowane, których głównym celem z pewnością nie miały być czołgi. Rakiety LMPU trafiły też w ramach testów na uzbrojenie maszyn wojskowych wykorzystywanych w Syrii, gdzie służyły do ataków na umocnione cele z dużego dystansu. Ocena była na tyle dobra, że podczas moskiewskiej wystawy przemysłu obronnego Armia-2021 w sierpniu b.r. nie tylko zaprezentowano pocisk i jego osiągi, ale też poinformowano, iż trafi on na uzbrojenie zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M i Mi-28NM.

Podczas wystawy EDEX-2021 w Kairze jak informuje agencja TASS Siergiej Michajłow, zastępca dyrektora generalnego holdingu Wysokotocznyje Komplieksy” który jest producentem m. in. pocisków Produkt 305 poinformował, że znalazły się one w ofercie rosyjskiej dostępnej dla klientów zagranicznych jako uzbrojenie maszyn Ka-52M i Mi-28NM w wariantach eksportowych. Rakieta w tej wersji nosi oznaczenie Produkt 305E i jak wyjaśnia Michaiłow – „Wcześniej powstały dwie modyfikacje pocisków do niszczenia celów opancerzonych i innych – na przykład tak jest w rodzinie rakiet Ataka. Teraz śmigłowce będą mogły atakować dowolne cele na polu bitwy za pomocą jednego typu amunicji.”

Z wypowiedzi tej wynika, że w odróżnieniu od prezentowanej latem wersji Produkt 305, wariant eksportowy Produkt 305E posiada głowicę odłamkowo-kumulacyjną, która może służyć do zwalczania zarówno celów opancerzonych jak i powierzchniowych. Brak jest jednak szczegółowych informacji na ten temat.

Zgodnie z dostępnymi danymi rakieta ma masę całkowitą 105 kg z czego 25 kg stanowi głowica bojowa. Długość pocisku to 1945 mm a średnica korpusu 200 mm. Silnik na paliwo stałe zapewnia zasięg do 14,5 km przy prędkości maksymalnej około 900 km/h. System naprowadzania w pierwszej fazie lotu wykorzystuje układ nawigacji INS/GLONASS a w końcowej fazie pocisk jest naprowadzany na cel dzięki głowicy termowizyjnej, a operator korzystając z radiolinii ma w terminalnej fazie lotu możliwości wskazania lub zmiany obiektu ataku. Jednak standardowa procedura zakłada odpalenie rakiety LMPU w stronę wykrytego i widocznego dla operatora celu, który zostaje wyznaczony dla danego pocisku.

Podczas forum Armia-2021 pocisk Produkt 305 został zaprezentowane na ekspozycji zmodernizowanego śmigłowca Ka-52M. Maszyna miała też pod skrzydłami wyrzutnie APU-305 przeznaczonych do odpalania rakiet Produkt 305, które mogą być podwieszane na pylonach pojedynczo lub po dwie.

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Przemysław Czarnek | Radio Łódź
Następny artykułUwaga łoś! [FILM]