Zakaz przebywania na terenie przygranicznym zostaje wprowadzony więc na takim samym obszarze, w jakim obowiązywał stan wyjątkowy, czyli w pasie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią. Przepisy te będą obowiązywać od 1 grudnia do 1 marca.
Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą i załatwiające sprawy urzędowe. Dziennikarze – za pozwoleniem komendanta placówki SG – „na czas określony i na określonych zasadach” także będą mogli zostać zwolnieni z zakazu.
Mandaty za przebywanie w strefie
Do tego MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia (powiązany z ustawą o ochronie granicy), który umożliwia strażnikom granicznym nakładanie mandatów za przebywanie na obszarze przygranicznym, objętym zakazem przebywania, przez osoby, które nie dostały na to zezwolenia.
Poprawki Senatu – odrzucone
Senat wniósł do projektu ustawy osiem poprawek, które w całości zostały odrzucone przez Sejm, podczas posiedzenia 30 listopada.
Senackie poprawki zakładały m.in., że zakaz przebywania nie obowiązywałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji niosących pomoc humanitarną, medyczną i prawną. Inna poprawka ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią. Kolejna z poprawek skreślała możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS